Ezt kell tudni Ukrajna csatlakozásáról az EU-ba.
- Mennyibe kerülne Ukrajna uniós tagsága, és kinek kellene ezt kifizetni? Fajsúlyos kérdés, amelyre eddig semmilyen választ nem kaptunk. A napokban Kijevben tárgyalt az uniós biztos, és a Bizottság elnöke azt is megállapította, hogy szinte minden feltételt teljesítettek ahhoz, hogy megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások – tette fel a nagy kérdést Dömötör Csaba Facebook-videójában.
Ukrajna óriási ország, viszont fejlettségében jóval az uniós átlag alatt van. S ha átlag alatt van, akkor a jelenlegi szabályok alapján óriási támogatási összegekre számíthat.
A Financial Times nemrég részletes cikkben vezette le, hogy milyen pénzügyi következményekkel járna az ukrán csatlakozás. Egy olyan brüsszeli dokumentumra alapozták azt, ami egyébként jellemző módon nem nyilvános. Ezen cikkből kiderült, hogy Ukrajna 61 milliárd eurót kapna a kohéziós alapból, ami 23 ezer milliárd forintnak felel meg.
- minden tagországnak többet kellene fizetnie az uniós költségvetésbe és kevesebbet kapnának belőle
- Ukrajna lejjebb húzná az EU fejlettségi átlagát, amivel legalább 9 tagállam elesne a támogatástól
- Ukrajna a 41 millió hektárjával az EU legnagyobb kedvezményezettje lenne az agrárkifizetésekben (más országokban – köztük Magyarországban is – 20 százalékkal csökkenne a hektáronkénti kifizetés)
- az ukrán gabona lenyomná az árakat, és jó eséllyel génmódosított importot jelentene
További fontos tényekre világít rá Dömötör Csaba Facebook-bejegyzésében:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre