Minden, amit tudnod érdemes október 23-ról. Ünnepi rendezvények, programok, közlekedés és nyitvatartás. Ezek a hétfői nap legfontosabb tudnivalói.
1956. október 23-án Budapesten az egyetemi diákság felvonulásával kezdődött a szovjet megszállás és a kommunista elnyomás elleni felkelés, ami végül véres összecsapásokkal és kivégzésekkel végződött. Ezen a napon egyrészt a magyar hősökre emlékezünk, másrészt a Magyar Köztársaság 1989-es kikiáltására. Mutatjuk, miket érdemes tudnod a mai napról.
1956. október 23-án az egyetemi diákság felvonulása után a Parlament előtt már több száz ezer fő hallgatta Nagy Imre reformokat ígérő beszédét. A fegyvertelen tömegre a Rádió épületénél leadott véres sortűz hatására estére fegyveres felkelés bontakozott ki. A tüntetők ledöntötték a Dózsa György úti Sztálin-szobrot, a kommunista diktatúra jelképét, és hajnalra elfoglalták a Magyar Rádió épületét. Az ezt követő napokban Nagy Imre kormánya megtette a kezdő lépéseket a demokratikus átalakulás felé és a szovjet csapatkivonási tárgyalások is megkezdődtek. November 4-én azonban az orosz tankok hadüzenet nélkül megindultak a főváros ellen, november tizedikére pedig legyőzték a budapesti civileket, és kezdetét vette a megtorlás. Százezrek menekültek el az országból, ezreket börtönöztek be, és több száz forradalmárt végeztek ki. A forradalom leverését követően tilos volt október 23-ára emlékezni, sőt megemlíteni is. A véres események emlékét csupán a külföldre emigráltak őrizhették nyíltan. A forradalom kezdetének napja csak 1991 óta nemzeti ünnep, amit a 2012-es Alaptörvény is megerősített.
Az 1956-os Forradalom és Szabadságharc Emléknapja ünnepségsorozat keretében október 23-án, hétfőn reggel 9 órakor ünnepélyes zászlófelvonás lesz a Kossuth Lajos téren, 10.00–18.00-ig pedig a Szent Koronát lehet meglátogatni az Országházban. Az érdeklődők emellett megtekinthetik a Díszlépcsőházat és a Kupolacsarnokot is.
Október 23-án, hétfőn ingyenes lesz a múzeumlátogatás a fővárosban a nemzeti ünnephez kapcsolódóan. Belépődíj nélkül megtekinthető például a megújult Néprajzi Múzeum vagy a Terror Háza is.
Egész napos protokollmentes gyertyagyújtás lesz a Hősök falánál.
A Nemzeti Múzeumban 14 órától Szabadságharcosok között címmel lesz kurátori tárlatvezetés John Sadovy fényképeiről, az 1956-os magyar forradalom napjaiból. Ezek mellett az 1956-os Forradalom és Szabadságharc Emléknapja ünnepségsorozat programjain is ingyenesen részt lehet venni.
Megtekinthető a „A magyar törvényhozás ezer éve” c. kiállítás az Országház Látogatóközpontjából nyílóan, az In memoriam 1956. október 25. emlékhely és kiállítás a Kossuth Lajos téren, valamint a Kőtár a Kossuth Lajos téren – olvasható a 23-ai programok hivatalos tájékoztatójában.
Egy kiállított Csepel teherautó is megtekinthető egész nap a Kossuth téren.
A legendás 301-es parcellában egész nap protokollmentes megemlékezés lesz.
16 és 23 óra között fényfestés lesz a következő helyszíneken:
· Külügyminisztérium épülete – animáció
· Budapesti Műszaki Egyetem K épület (Duna felőli oldal)
· Terror Háza Múzeum épülete
Október 23-án lesz az utolsó lehetőség ellátogatni a lezárt Pesti alsó rakpartra, ahová ebből az alkalomból számos programot szerveztek.
A szentendrei skanzenbe is érdemes lesz kiugrani, mivel az ’56-os forradalom időszakának falusi mindennapjait idézik majd meg. A látogatók beöltözhetnek az ötvenes évek ruháiba, kipróbálhatják a skanzen katonai Roburját, a történelmi pontokon pedig a forradalom vidéki eseményeivel ismerkedhetnek.
A BKK járatai hétfőn a munkaszüneti napokon és ünnepnapokon érvényes menetrenddel közlekednek. Emellett az ünnep miatt változik a vonatok és a Volánbusz járatainak közlekedési rendje is. Mindenképp tájékozódj, mielőtt útnak indulsz!
Rendezvények miatt ideiglenes forgalomkorlátozások vannak október 20–23. között több budapesti kerületben. Október 23-án 8 órától 24 óráig zárva lesz a XI. kerületben a Műegyetem rakpart a Bertalan Lajos utca és a Szent Gellért tér között. Emellett időszakos lezárásokra is számítani kell.
A hétfői munkaszüneti nap miatt a legtöbb üzlet zárva tart, kivéve a benzinkutakon lévőket, a kisebb családi üzleteket, virágboltokat, újságosokat, édességboltokat. A gyógyszertárakból is csak az ügyeletesek lesznek nyitva, az éttermek nagy része viszont kinyithat a nemzeti ünnep napján is. A nagy üzletláncok nyitvatartása a következőképp alakul a startlap.hu szerint:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre