Széchenyi Istvánt Kossuth Lajos a magyarok legnagyobbikának nevezte. Leszármazottjai ma is Magyarországon élnek.
232 éve, 1791. szeptember 21-én született Széchenyi István államférfi, valóságos belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere, „a legnagyobb magyar”. Kossuth Lajos – egyik legnagyobb politikai ellenfele – méltatta így: „polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hizelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni.”
Eszméi, hatása és gyakorlati tevékenysége által a modern Magyarország egyik megteremtője. A magyar politika egyik legkiemelkedőbb és legjelentősebb alakja, akinek nevéhez a magyar gazdaság, a közlekedés, a külpolitika és a sport területén végrehajtott reformok fűződnek. Eszméit tartalmazó könyvei, a Hitel, a Világ és a Stádium óriási hatást gyakoroltak kora szellemi megújításában.
1827-ben a londoni és párizsi klubélet mintájára megalapította a Nemzeti Kaszinót, hogy társasági fórumot teremtsen a nemesség, az értelmiség és a tenni vágyó hazafiak számára. Gyakorlati alkotásai közé tartoznak a mai Magyar Tudományos Akadémia alapjának (Magyar Tudós Társaság) létesítése, a Lánchíd megalkotása, a hajózás és hajógyártás (Óbudai Hajógyár), a balatoni gőzhajózás megteremtése, a Vaskapu szabályozása, a Tisza-vidék árvízmentesítése, valamint ő volt a korszerű bortermelés, a selyemhernyó-tenyésztés, a cukorgyártás, a gázvilágítás, az országos vasútfejlesztés egyik előmozdítója.
Az első gőzhengermalom létrehozásával a modern lisztgyártás megalapozója. 1842-ben ő javasolta a budai alagút építését a Várhegy keresztülfúrásával az épülő Lánchíd budai hídfőjénél. Ő volt a lóversenyzés és lótenyésztés, később az evezőssport meghonosítója Magyarországon: létrehozta az első csónakházat. 1841-ben megalapította az első Hajós Egyletet, beindítva az első evezősversenyeket. Számos intézmény alapítója és névadója, az ipar és gazdaság fejlődésében fontos részvénytársaságok megalapítója.
Kezdeményezésére nyílt meg 1837-ben Pest-Buda első magyar nyelvű színháza (mely 1840-től a Nemzeti Színház nevet viselte). Széchenyi Béla és Széchenyi Ödön édesapja. Leszármazottjai napjainkban is Magyarországon élnek. Dédunokája Széchenyi Géza. Ödön nevű fia ágán. Gróf Széchenyi István és testvéreinek a leszármazottjai megalapították 2013-ban a Gróf Széchenyi Család Alapítványt, amely a nemzeti értékrend továbbvitelén tevékenykedik.
1931. szeptember 21-én született Larry Hagman, a Dallas sorozatból Jockey Ewing. Első híres szerepét az 1965 és 1970 között futott Jeannie, a háziszellem (I Dream of Jeannie) című filmsorozatban kapta, melyben egy űrhajóst alakított.
Világhírűvé a Dallas című sorozat főgonoszaként vált. Feleségével, a svéd származású divattervező Maj Axelssonnal 1954-től haláláig élt házasságban, két gyermekük született. 2012. november 23-án halt meg.
1981-ben az ENSZ Közgyűlésének nyitónapján úgy határoztak, hogy minden év szeptemberének harmadik keddjén ünneplik A BÉKE NEMZETKÖZI NAPJÁt. Egy 2001-es határozat értelmében 2002 óta szeptember 21-én tartjuk ezt a napot. Az ENSZ Közgyűlése arra kérte az országokat, hogy tekintsék ezt a fegyverszünet és az erőszakmentesség napjának.
Ma, csütörtökön a koponyeg.hu előrejelzése szerint még nyárias időre számíthatunk, 28 fokos napi csúcshőmérséklettel. Pénteken hasonló hőmérsékletű napra van kilátás, de már megjelennek a záporok és zivatarok. Szombaton jelentős lehűlés körvonalazódik, ekkor már csupán 20-22 fokra készülhetünk, és csapadék is lehet.
Nagyon sokat segíthetnek másokon azok, akik vérüket adják. Budapesten rendszeresen szerveznek véradást, ma ezeken a helyszíneken várják az önkénteseket.
Közép-magyarországi Regionális Vérellátó Központ
1113 Budapest, Karolina út 19–21.
Időpont: 7–19 óra
Allee Bevásárlóközpont
1117 Budapest, Október huszonharmadika utca 8–10.
Időpont: 12–18 óra
Pólus Center
1152 Budapest, Szentmihályi út 131.
Időpont: 12–18 óra
Sugár Üzletközpont II. emelet
1148 Budapest, Örs vezér tere 24.
Időpont: 12–17.30 óra
A Budapesti Rendőr-főkapitányság értesíti a járművezetőket, hogy az alábbi forgalmirend-változás lép életbe a főváros területén szeptember 21-én. Tilos a megállás ebben az időpontban:
0 órától szeptember 22-én 14 óráig Budapest VIII. kerületében a Magyarok Nagyasszonya téren a Gaál Mózes utca folytatásában mindkét oldalon
és a Magyarok Nagyasszonya téren a Gaál Mózes utca és a Bláthy Ottó utca között.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre