„Joe Biden elnök úr kormánya így áll bosszút a magyarokon” – írta a döntésre reagálva a Belügyminisztérium.
Az Egyesült Államok korlátozza Magyarország részvételét a vízummentességi programjában (VWP) a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt – jelentette be kedden az USA budapesti nagykövetsége a Facebookon.
A döntésre reagálva a magyar Belügyminisztérium azt közölte, hogy az Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait követelte Magyarországtól, de a kért adatokat nem adták át, mert a külhoni magyarok biztonsága volt a tét. „Ezért áll most bosszút a magyarokon Joe Biden elnök úr kormánya” – tette hozzá a tárca.
A Ripost információi szerint az USA az összes kettős állampolgár adatait – elsősorban a kárpátaljai és vajdasági magyarok adatait – akarta megszerezni Magyarországtól.
Az amerikai nagykövetség indoklása szerint „az Egyesült Államok kormánya hosszú évek alatt jelentős erőfeszítéseket tett azért, hogy elkerülje ezt a módosítást és kezelje a magyar egyszerűsített honosítási eljárásból származó, régóta fennálló biztonsági kockázatot”. Bejegyzésükben a magyar kormányt hibáztatva arról írtak, hogy a kormány úgy döntött, hogy nem orvosolja a felmerült aggályokat, és nem tett azért, hogy a VWP követelményeinek minden szempontból megfeleljen.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a bejelentés előtt a Politicónak adott interjúban elmondta: „Több százezer olyan útlevél van, amelyet a magyar kormány az egyszerűsített honosítási program részeként bocsátott ki anélkül, hogy szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusok lennének érvényben”. Pressman szerint az amerikai kormány évek óta és több kormányzaton keresztül foglalkozik a magyar kormánnyal ezzel a „biztonsági résszel”.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre