Hoppá! Itt a pályázat, ingyen lehet komposztálót igényelni

Idén is lesz komposztálási program Pesterzsébeten és Soroksáron.



Megosztás
Szerző: H.Á.
Létrehozva: 2023.06.18.
Módosítva: 2023.06.18.
XX. kerület XXIII. kerület komposztálás főváros kert akció

A Cseresznyevirág Alapítvány szervezésében idén is folytatódik a komposztálási program a főváros külső kerületeiben.

Komposztáló láda, komposztálás, kert, udvar, környezet, gazdaság,
Komposztálási program zajlik a főváros külső kerületeiben. (Képünk illusztráció) Fotó: Pixabay.com

A Cseresznyevirág Alapítvány fő célkitűzése a magyarországi régióban az ifjúság oktatása, nevelése és szabadidős programok szervezése. Emellett fontosnak tartják a hátrányos helyzetű emberek segítését és érdekeiknek védelmét.

A projekt célja, hogy a családok a „zöldjavakat” (konyhai nyers növényi hulladékokat, faleveleket, gallyakat) komposztálják, majd a kész komposztot saját kertjükben hasznosítsák.

A leendő komposztálótulajdonosok először egy előadást hallgathatnak meg, melyben a komposztálható anyagokról, a komposztáló eredményes, szakszerű használatáról és nem utolsósorban a környezettudatos életmódról tudhatják meg a legfontosabbakat.

Az előadás végén valószínűleg idén is bemutatják, hogyan kell összeszerelni a fakomposztálót. A lakók a korábbi években a Cseresznyevirág Alapítvány székhelyén vehették át a komposztálót, lapra szerelt (formára vágott lécekből álló) állapotban.

A több évtizede működő programba idén 80 háztartást vonnak be. A jelentkezések sorrendje dönt. Most a XXIII. kerületben, Soroksáron és a XX. kerületben, Pesterzsébeten élők kapnak háztartásonként 1-1 komposztálóládát az alapítványtól térítésmentesen, melynek előfeltétele a komposztálási előadáson való részvétel. Korábban például a XVIII. kerületben élő néhány lakó kapott komposztálóládát.

Az ingyenes, körülbelül 45 perces előadás július 22-én szombaton 10, illetve 11 órakor lesz a XXIII. kerületben található Táncsics Mihály Művelődési Házban. A programra már lehet jelentkezni a [email protected] e-mail-címen név és lakcím pontos megadásával. A 2022-es évben egyébként még 160 háztartás juthatott a komposztálást elősegítő ládákhoz.

Compost,With,Composted,Earth, Komposztáló láda, komposztálás, kert, udvar, környezet, gazdaság,
Az előadáson kiderül, mik kerülhetnek bele a kerti komposztba. (Képünk illusztráció) Fotó: Shutterstock

Hogy működik a komposztálás folyamata?

A kerti komposzt számos olyan tápanyagot tartalmaz, amely a növények egészséges fejlődése szempontjából kiemelten fontos. Ilyen például a nitrogén, a foszfor és a kálium.

A tápanyagok lassan szabadulnak fel, ezért hosszabb távon biztosítják a növények számára az energiaforrást.

Az egészséges, tápanyagdús földben nevelkedett növények ellenállóbbak a különféle gombás megbetegedésekkel szemben, ami a veteményesben hozzájárul a nagyobb és szebb terméshozamhoz is.

Egyéb hatásai is vannak

A jó kerti komposzt javítja a talaj struktúráját, és hatékonyabbá teszi a talaj vizet megkötő képességét is. Ezek a tulajdonságok hozzájárulnak a talaj megfelelő szellőzéséhez és ideális vízelvezetéséhez, valamint segít a talaj pH-értékének szabályozásában is.

Így lesz kevesebb a hulladék

A kerti komposztáló kialakítása mellett szól az is, hogy a kerti, konyhai hulladékok és egyéb szerves anyagok komposztálása csökkenti a szemétlerakókba kerülő hulladék mennyiségét.

Miket rakhatsz bele?

A megfelelő komposzt készítéséhez fontos, hogy hasonló arányban kerüljenek a dombra a zöld és a barna anyagok.

Zöld anyagok lehetnek például a fűnyesedék, konyhai zöldség- és gyümölcshulladékok, tojáshéj, kávézacc, levágott virágok.

Barna anyagok például a faágak, száraz falevelek, széna, fakéreg, nyers kartonpapír vagy festékanyagot nem tartalmazó, régi virágföld a cserepekből. Meglepő lehet, de ide kerülhetnek akár a 100 százalékban természetes anyagokból készült textilek is. Lehetőleg minél kisebb darabokra vágva.

A megfelelő komposztálással kapcsolatos legfontosabb ismereteket az előadás során hallhatod majd!

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás