Dr. Bense Tamás háziorvos elmondta, melyek azok a tippek, trükkök, házi praktikák, melyek segítenek átvészelni ezt az időszakot.
Jelenleg is tart a pollenszezon átmeneti időszaka, melynek fő jellemzője, hogy egyszerre nagyon sokféle allergén növény virágpora található meg a levegőben.
A hét első felében viszonylag magas volt a pollenterhelés, a hét második felében azonban a lehűlés és a csapadék hatására várhatóan csökken majd.
Az eperfafélék, valamint a pázsitfűfélék pollenkoncentrációja országosan közepes, helyenként elérheti a magas szintet. A fenyőfélék virágpora jellemzően közepes, a tölgyé, a kőrisé, a platáné, a nyíré, illetve a dióé alacsony vagy közepes koncentrációban lehet jelen. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a juhar, a ciprusfélék és tiszafafélék, a fűz, a gyertyán, az ostorfa, továbbá a vadgesztenye, a sás, a bükk és az ernyősvirágzatúak virágpora pollenje. Megjelent már a levegőben a lórom, az útifű és a bodza virágpora is.
Továbbra is találkozhatunk a levegőben „nyárfaszösz”-szel, ami azonban a tévhittel ellentétben nem okoz pollenallergiás tüneteket, mivel valójában a nyárfa terméséből és annak szél által való elterjedését segítő, üres, levegővel telt, allergén fehérjéket nem tartalmazó részeiből áll.
Akiknél ebben az időszakban jelentkeznek pollenallergiás tünetek, azoknál valószínűleg a levegőben aktuálisan jelen lévő allergén növények pollenszemei okozhatják ezeket.
Dr. Bense Tamás háziorvos elmondta, hogy folyamatosan emelkedik a légúti betegségek száma. Nemcsak a vírusos és a bakteriális, hanem az allergiás eredetűek is egyre gyakoribbak.
Az allergia ellen nagyon sokat tudnánk tenni. Többek között a parlagfű korai gyérítésével, az ugyanis június vége felé, nagy számban érinti az embereket
– jegyezte meg a háziorvos.
A háziporatka-érzékenységgel kapcsolatban sokat számítana, ha az otthonunk felületei nem szőnyegpadlósak lennének, hanem minél inkább lemoshatók. A kemény borítású talajok a legjobbak, amik nedves ruhával könnyedén és gyakran áttörölhetők.
Ami a bútorokat illeti, jó, ha kevés tárgy van rajtuk, mert úgy sokkal gyakrabban és könnyebben le tudjuk őket törölni, akár naponta kétszer is.
Fontos a napi többszöri szellőztetés, de annak is jól kell megválasztani az időpontjait. Aki olyan környéken lakik, ahol nem szennyezett a levegő, szellőztessen gyakran – tanácsolta a háziorvos.
A kaszálás, a fűnyírás esetén lehetőleg ne arrafelé sétáljunk, akkor ugyanis felerősödnek a panaszok.
Ami a macskaszőrt és a kutyaszőrt illeti, aki allergiás, a lakásban inkább ne tartson kutyát vagy macskát. Ilyenkor, lehetőség szerint a kert sokkal alkalmasabb az ilyesmire. Az állatok amúgy is szeretik, nekünk arra kell figyelnünk, hogy legyen egy kényelmes házuk, ami télen a meleget, nyáron a hűvöset biztosítja és jól szigetelt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre