Újabb égi csoda! Érdemes felnézni az égboltra esténként

Egy kis szerencsével ismét csodálatos látványban lehet részük azoknak, akik az eget kémlelik, két bolygó megörvendeztet bennünket.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2023.03.01.
jupiter égi jelenség bolygóegyüttállás Vénusz

Különleges égi jelenséggel köszönt be a március, és vele együtt a tavasz. A múlt heti bolygóegyüttállás után ezen a héten ismét megéri majd fürkészni az égboltot. Március 2-át követően ugyanis a Jupiter egyre közelebb kerül a horizonthoz, miközben a Vénusz még távolodik tőle és egyre magasabban áll majd esténként. Naprendszerünk legnagyobb bolygóját a hónap közepéig még könnyedén megfigyelhetjük az alkonyi égen. A hónap második felétől halványodik, de májusban ismét viszontláthatjuk majd a hajnali égen.

Különleges égi jelenségben lehet részünk. Fotó: Pixabay

A két fényes bolygót február végén már egy rövid időre megcsodálhattuk, igaz, akkor még távolabb voltak egymástól, de a Hold társaságában jártak. Március 1-jén és 2-án kerülnek egymáshoz legközelebb, a távolságuk egy telihold átmérőjének felel meg. A két égitestet este nyolc óra után egy jobb távcsővel könnyen elcsíphetjük, és ha szerencsénk van, közel két órán át gyönyörködhetünk bennük. Egy kis szerencsével a szemfülesek már napnyugta előtt megpillanthatják őket.

Az elmúlt időszakban számos égi csodában lehetett részünk. A múlt héten egyszerre volt látható három égitest: a Vénusz, a Jupiter és a Hold. Február 22-én este hat óra körül a vékony holdsarlót alulról a ragyogó Vénusz, felülről pedig a fényes Jupiter fogta közre. A Vénusz, akkor közel hússzor fényesebb volt, mint az égbolt legfényesebb csillaga, a Szíriusz – természetesen a Nap után.

A Jupiter, a Hold és a Vénusz együttállása
A Jupiter, a Hold és a Vénusz együttállása Fotó: Komka Péter

A köpönyeg.hu időjárási előrejelzése szerint szerdán gyengén felhős időre számíthatunk, így jó esélyünk van arra, hogy szemügyre vegyük a két bolygót.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás