Hosszú huzavona után végül pont került a Borsos Miklós-múzeum ügyének végére.
Hosszas huzavona után ismét visszakerült az I. kerületi önkormányzathoz Borsos Miklós lakásmúzeuma – tudta meg a Metropol. A döntésre azután került sor, hogy a Fidesz frakciója nemrég azt javasolta a képviselő-testületi ülésen, hogy rendezzék a múzeum helyzetét, hogy továbbra is méltóképpen ápolhassák világhírű szobrászművészünk hagyatékát, művészeti értékeit. A kerület polgármestere, V. Naszályi Márta még három éve egyszemélyi döntéssel adta bérbe hazánk egyik kiváló művészének otthonát.
Az eset felháborodáshoz vezetett, mivel Borsos Miklós 120 négyzetméteres házát 24,5 ezer forintért adta ki az egykori kommunista jogutód Politikatörténeti Intézetnek. A bérbeadás ellen még aláírásgyűjtés is indult a helyiek körében.
Az ügy nagy vihart kavart a képviselő-testületi ülésen is. Dr. Kun János (Párbeszéd) önkormányzati képviselő szerint „belefér a képviselőcsoport ideológiájába egy olyan intézet, amelyiknél Marx nem szitokszó”. Mint mondta:
Hetven évvel ezelőtt a kommunisták tényleg elkövettek csúnya dolgokat, mint ahogyan 1956-ban is. Én akkor 3 éves voltam. Hűha
– jegyezte meg.
A polgármester lépésére még a koronavírus időszaka alatt került sor 2020. december közepén, V. Naszályi Márta gyakorlatilag egyszemélyi döntéssel irodahelyiségnek minősítette a Borsos Miklós Lakásmúzeumot, és egy év határozott időre pályáztatás nélkül kiadta. A polgármester ezután nem sokkal hosszabbítási kérelmet nyújtott be, ám ez közel egy évig nem került a képviselő-testület elé, és az ingatlant a lejárt bérleti jogviszony megszűnése után is jogcím nélkül használták. A helyi kormánypárti képviselők szerint méltatlan, hogy Borsos Miklós otthonát egy olyan jogutód kaparinthatta meg, amelynek a képviselői a barikád másik, állampárti oldalán harcoltak.
A Politikatörténeti Intézetet (PTI) az állampárt 1948-ban alapította. Az MSZP-közeli társadalomtudományi kutatóműhelynek korábban kiemelt feladata volt a párt- és szakszervezeti archívumok kezelése. Jelenleg elsődlegesen új- és legújabb kori történeti kutatásokkal foglalkozik.
A lakásmúzeum a világhírű szobrászművész, Borsos Miklós és felesége, Kéry Ilona lakása volt. A múzeum életét irodalmi események, klasszikus zenei koncertek, könyvbemutatók és más civil szervezetek és művészek előadásai színesítették. A múzeumot 2018-ban a KOGART Alapítvány vette át, majd jelentős költséggel teljesen felújították és korszerűsítették, és vállalták a közösségi térben zenei és irodalmi események szervezését. 2019-ben újra megnyitották.
A programok a járvány időszaka alatt elmaradtak, a KOGART pedig visszaadta a helyet az önkormányzatnak, amely ahelyett, hogy rendeltetésszerűen üzemeltette volna, lényegében odaajándékozza az MSZP-közeli Politikatörténeti Intézetnek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre