Idén januárban már a 15 százalékkal emelt összegű ellátást kapták meg a nyugdíjasok, valamint a nyugdíjszerű ellátásban részesülők. Azoknak jár az emelés, aki tavaly akár egy napot is ellátásban részesültek.
Szerző:
Szatmáry Tünde Katalin
www.ugyintezesazonnal.hu
A kormányrendelet értelmében azoknak, akik idén januártól vagy azt követően vonulnak nyugdíjba, ezúttal nem jár sem a januári, sem az évközi nyugdíjemelés, mivel az ő ellátásuk végleges összegét csak az idei valorizációs szorzószámok megjelenését követően állapítják meg.
Idén az 1958-as születésű nők és férfiak, mégpedig a 65. életévük elérésekor, vonulhatnak öregségi nyugdíjba.
Fontos, hogy akik 1957-ben születettek, és 2022. végéig nem kérelmezték valami okból a nyugdíjmegállapítást, idén megtehetik, mégpedig úgy, hogy az igénylés napjától maximum 6 hónapra visszamenőleg folyósítják nekik a nyugdíjat.
Ezen kívül idén is zavartalanul, korra tekintet nélkül, változatlan feltételek alapján igényelhető a nők 40 év után járó kedvezményes öregségi nyugdíj (40 év elismert szolgálati időn belül 32 évkereső tevékenység szükséges) az itthon illetve külföldön dolgozó hölgyek esetében is.
Ha csak Ön kizárólag Magyarországon dolgozott, úgy a nyugdíjigényét a feltételek teljesülése előtt legkorábban 30 nappal terjesztheti elő, ha pedig külföldi érintettségű nyugdíjat igényel, akkor azt két hónnappal korábban teheti meg, mint ahogy a feltételek teljesülnek.
Ha nemzetközi nyugdíj megállapításáról van szó, mert az igénylő külföldön is dolgozott úgy a nemzetközi nyugdíjosztály felveszi az érintett ország külföldi nyugdíjbiztosítójával a kapcsolatot a szolgálati idő lekérése céljából. Így természetesen az ügyintézési határidő meghosszabbodik a külföldi társszerv válaszának érkezésig. Ebben az esteben a külföldön szerzett szolgálati időjogosító időként vehető figyelembe a nők kedvezményes öregségi nyugdíjához valamint a korhatáros öregségi nyugdíjhoz is.
Fontos, hogy hazánkban valamennyi típusú nyugdíj megállapítása (sajátjogú, hazai –nemzetközi illetve hozzátartozói pld: özvegyi nyugdíj vagy árvaellátás) kizárólag a szolgálati idő megállapítását következően történhet, mégpedig az adategyeztető határozatban foglalt szolgálatai idő, és az 1988-tól elismert jövedelmi adatok alapján, amelyet a nyugdíjigénylést megelőző napig vesznek figyelembe.
A szolgálati idő és kereseti adatokat a nyugdíjmegállapító szerv minden esetben adategyeztető határozatba foglalja, mivel a nyugdíjigénylés egy többlépcsős folyamat befejező szakasza, amelynek mind két tényező alapja.
Gyakran merül fel kérdésként, hogy melyik időpont a legelőnyösebb a nyugdíj előtt álló számára, illetve mire kell figyelni, hogy a hivatal által megállapított nyugdíj összege is kedvező legyen a ledolgozott évek, illetve a befizetett nyugdíjjárulékok alapján.
Annál is inkább, mert a nyugdíj összegszerű megállapításánál kizárólag a teljes évek számítanak, tehát törekedni kell arra, hogy a nyugdíjigénylés napján az elismert szolgálati idő teljes évre jöjjön ki.
A jogszabály szerint 20 év kell a teljes nyugdíj, illetve 15 év a résznyugdíj megállapításához. Akiknek 15 évnél kevesebb elismert szolgálati ideje van, azok méltányossági nyugdíjmegállapítást kérhetnek, illetve adott esetben megvásárolhatják a 15, illetve a 20 évhez szükséges szolgálati időt.
A nők kedvezményes nyugdíjigényléséhez, illetve a korhatáros öregségi nyugdíjhoz minden esetben 1988-tól a nyugdíjigénylést megelőző napig szerzett járulék köteles jövedelmeket veszik alapul, nem pedig az utolsó öt év átlagkeresetét.
Aki munkaviszonyban áll, annak továbbra sem kell a nyugdíjba vonulás előtt megszüntetnie a munkaviszonyát, csak abban az esetben, ha úgy dönt, hogy nem szeretne tovább dolgozni. A közszférában dolgozók részére is kedvezőek a lehetőségek: tavaly szeptembertől idén augusztusig egyes ágazati dolgozók egyidejűleg részesülhetnek nyugdíjban úgy, hogy megkapják a munkabérüket is.
Fontos, hogy idén 2023. március 31.-ig határozzák meg jogszabályban és jelennek meg a közlönyben a nyugdíjszámításhoz szükséges valorizációs szorzók.
Azok a nyugdíjra jogosultak, akik 2023. január és március közt terjesztik elő nyugdíj kérelmüket, a szorzószámok megjelenéséig nyugdíjelőleget kapnak, így a megélhetésük biztosított. A végleges nyugdíjmegállapítás után minden érintett esetében elszámolják a nyugdíjelőleg és a végleges nyugdíj összeg közti különbözetet, és ezt a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hivatalból teljesíti.
Ha valaki nem ért egyet a postán kézbesített határozatban szereplő végleges nyugdíj összegével, vagy az elismert szolgálati idejével, úgy 15 napon belül írásos kérelemben visszavonhatja az igényét, vagy felülvizsgálati kérelemmel élhet. Ha nem látja át a saját ügyét teljes egészében, mielőtt egy végleges döntés alapján a nyugdíjba vonulás mellett dönt, javaslom, vegye igénybe szakember segítségét. Ha ez nem áll módjában, keresse fel a lakhelyéhez legközelebbi Kormányhivatal ügyfélszolgálatát!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre