Összegyűjtöttük az idei év legfrissebb és legfontosabb tudnivalóit.
Az idei évben is rengeteg szabályra kell odafigyelnie annak, aki a ház körüli tűzijátékozás közben el szeretné kerülni a pénzbüntetést és azt, hogy tragédiával végződjön a szilveszteri buli.
Régen állati hólyagok kidurrantgatásával űzték el a gonoszt és a balszerencsét szilveszterkor, ma már inkább a csillagszóró, a fényjátékok, a rakéták és a tűzijáték van divatban. Ki és milyen pirotechnikai eszközt használhat szilveszterkor legálisan? Íme a lista!
A pirotechnikai eszközöket több kategóriába sorolják attól függően, hogy mennyire veszélyesek, kell-e a használatukhoz engedély vagy speciális végzettség. Ezek az osztályzatok a csomagoláson vannak feltüntetve, a skála 1–4-ig terjed. Aki idén mindenképp tűzijátékozni szeretne, annak érdemes figyelnie, milyen terméket vesz, ugyanis a hatóságok akár 150 000 forintra is büntethetik azt, akit szabálytalan eszközzel kapnak el. A legfontosabb szabály, hogy 2005 óta Magyarországon tilos petárdázni, sőt még a birtoklása is szabálysértésnek minősül. A másik, amit ne vegyünk és használjunk, azok a 4. osztályba sorolt pirotechnikai eszközök. Ezek azok a nagy tűzijátékok, amiket kizárólag pirotechnikus szakember használhat. További fontos szabály, hogy 14 év alatt sehol és semmilyen tűzijáték használata sem megengedett felnőtt felügyelete nélkül – hívta fel a figyelmet a Ripost.
Ha a pirotechnikai eszköz csomagolásán 1, 2 vagy 3-as osztály szerepel, bizonyos feltételek mellett használhatók szilveszterkor. Ezek a számok a következőt jelentik:
14 év felettiek az 1. osztályba sorolt termékeket engedély nélkül megvásárolhatják, de tárolni csak háztartásonként 1 kg nettó hatóanyag-tartalmú pirotechnikai eszközt szabad. 16 éves kor felett engedély nélkül lehet megvásárolni és használni a 2. osztályba tartozó terméket is, kivétel ez alól természetesen a petárda! A tárolásra itt is az 1 kg nettó hatóanyag-tartalom a mennyiségi határ. A harmadik osztályba tartozó tűzijátékokat pedig csak nagykorú személyek vehetik meg és tárolhatják. A vásárlás kizárólag december 28. és 31. között engedélyezett! 31-én este 6 óra és január elseje reggel 6 óra között lehet eldurrogtatni ezeket, egy időben és helyen összesen 3 kiló összes nettó hatóanyag-tartalom mennyiséget tárolhatunk.
Minden legális árusítóhelyen vásárolt tűzijáték mellé jár egy biztonsági útmutató, ami tartalmazza, hogy hova helyezzük, hol gyújtsuk meg az adott tűzijátékot, illetve azt, hogy mekkora védőtávolságot kell tartani. Olvassuk el és tartsuk be az utasításokat!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre