Tarlós kezdte el a Demszky által privatizált közműcég visszaszerzését - de csak mostanra sikerült. Közben viszont 82 milliárd forint folyt ki külföldre Budapestről...
„82 milliárd forint osztalékot talicskázott ki 1998 óta a külföldi befektető a Fővárosi Csatornázási Művekből, miután a baloldali, Demszky-féle városvezetés privatizálta azt. Ennek a pénznek lett volna helye Budapesten is!” - írta a budapesti Fidesz a Facebookon. A kormánypártok fővárosi frakciója közösségi oldalán osztott meg egy videót, amelyben felhívták rá a figyelmet, most éppen az az Atkári János fogja levezényelni a vízművek visszavásárlását, aki annak idején a kiárusítása mellett kardoskodott.
Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, a Fővárosi Csatornázási Művek visszavásárlásáról a múlt héten döntött Budapest baloldali vezetése, a döntéssel kapcsolatban Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes azt mondta: "a közszolgáltató cégek az önkormányzatnál vannak a legjobb helyen, és így tudják elérni azt a célt, hogy 2030-ra a város annyi energiát használjon fel, amennyit megtermel". A jóváhagyott adásvételi szerződés szerint 16 milliárd 867 millió forintért fogja visszaszerezni az önkormányzat a részvénycsomagot.
A 25 százalék plusz egy szavazatos pakettet még 1997-ben – Demszky Gábor főpolgármestersége idején – adta el Budapest vezetése, majd az elmúlt évtizedben Tarlós István igyekezett visszaszerezni.
Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője a tranzakció kapcsán arról beszélt, örömtelinek tartják, hogy végre visszakerülhet százszázalékos fővárosi tulajdonba az FCSM, ám ennek ellenére érdemes mérleget vonni: a részvények szakmai befektetőknek történő eladásáról az akkori Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége döntött, ugyanakkor az FCSM életében semmilyen szakmai változás, innováció nem történt.
Kovács Péter (Fidesz-KDNP) XVI. kerületi polgármester azt kérdezte Karácsony Gergely főpolgármestertől, eljutott-e odáig, hogy ennek az „eléggé mutyiszagúnak tűnő”, 32 milliárdos „buktáról szóló”, a főváros megkárosító szerződésnek a megszüntetésekor átgondolja, legyen-e a jövőben Budapest díszpolgára az akkor regnáló főpolgármester, Demszky Gábor, aki előterjesztette és végigvitte az eladásról szóló javaslatot.
A mostani döntés annak tükrében érdekes, hogy a főváros baloldali vezetése folyamatosan forráshiányra panaszkodik, és azzal vádolja a kormányt, hogy tudatosan tartja vissza a Budapestnek járó forrásokat. Karácsony Gergelyék az utóbbi időben több olyan erősen vitatható intézkedést hoztak, amivel állításuk szerint jelentős megtakarítások érhetők el.
A főváros baloldali vezetése nemrég arról döntött, hogy a téli időszakra leállítja a Fogaskerekűt. Az intézkedéstől 100 milliós spórolást remélnek. A XII. kerület alpolgármestere azonban rámutatott, hogy ez a BKK 200 milliárdos éves költségének mindössze csupán csak a fél ezreléke.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre