Rendkívüli kormányinfót tartott szerdán Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra.
Február vége óta megszokhattuk, hogy a kormányülések a háborúval összefüggő kérdésekkel kezdődnek - kezdte a rendkívüli kormányinfót Gulyás Gergely. Emlékeztetett arra, hogy tegnap leállt a Barátság vezeték, bár a leállás ideiglenes volt. A MOL-nak van tartalékja, így ha hosszabb távú lett volna a leállás, akkor is biztosított lett volna a lakosság ellátása.
Rakéta csapódott be Lengyelország területére kedd este, így erről is értekezett a kormány. A NATO egységesen a szolidaritásáról biztosította Lengyelországot.
„Várjuk a vizsgálat eredményét, de ukrán rakéta csapódhatott be. Minél előbbi béke kell, tárgyalások és hosszútávú megoldás, amely tiszteletben tartja Ukrajna területi szuverenitását és békét biztosít.”
A kormány ezen felül a turisztikáról tárgyalt, és egy akciótervet hozott létre. Az első 10 hónap alapján 13 millió vendég 33 millió éjszakát töltött Magyarországon, ez már nagyon közel van a Covid előtti csúcsévhez. A magyarok inkább vidéken, a külföldiek Budapesten turistáskodnak. A fűtési szezon közeledtével azonban nehéz helyzetbe került az iparág. Erre reagál az akcióterv.
A SZÉP-kártya szabályain változtatnak, a „füleket” eltörlik. A turizmusfejlesztési hozzájárulást (nettó bevétel 4 százaléka) felfüggesztik 2023 márciusáig, aki már befizette, az visszaigényelheti. A munkaidőkeret 24 havi lesz, csakis ebben az ágazatban.
Kérdésekre reagálva Gulyás Gergely elmondta, nem volt szükség arra, hogy a keddi történések miatt felgyorsítsák a haderő-fejlesztési programot, mert van honvédelmi adat, a szükséges döntések már korábban megszülettek.
Arra is reagált, mi lesz, ha ismét probléma lesz a Barátság kőolajvezetékkel. Mint mondta, a déli olajvételezés lehetőségeit már nagyrészt megteremtettük. Tengeri úton tankerekkel, Horvátországon keresztül is jöhetne olaj.
Gulyás Gergely elmondta, országosan és általánosan nem tartunk attól, hogy ne lenne burgonya és tojás. A szabályozással kapcsolatban pedig fel sem merül, hogy diszkriminatív lenne. Ez az élelmiszerláncok kísérlete, hogy juthassanak még pár milliárdhoz.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre