Halottak napján szinte mindenki meglátogatja elvesztett szeretteit a temetőkben. Ilyenkor sokkal több tűzesethez riasztják a katasztrófavédelem munkatársait és az utakon is több lehet a baleset, sőt a tolvajok is aktívabbak ebben az időszakban. A Metropol összegyűjtötte, mire érdemes fokozottabban odafigyelni a négynapos munkaszünet alatt.
Október végén és november első napjaiban sokszor riasztják a tűzoltókat kegyeleti mécsesek vagy gyertyák okozta tüzekhez. Az ilyenkor használt gyertyák és mécsesek nemcsak a temetőkben, hanem otthon is veszélyes helyzetet teremthetnek. Minden évben előfordul, hogy egy mindenszentek vagy halottak napja alkalmából meggyújtott gyertya miatt teljesen kiég egy lakás, vagy tűz keletkezik egy temetőben – jelezte a katasztrófavédelem.
A hanyagul kezelt lángok miatt van ahol kripták, sírhelyek égnek el, máshol a temetőbe kihelyezett hulladékgyűjtő konténerek, szeméttárolók gyulladtak ki. A meleg és száraz időjárás miatt az avar is pillanatok alatt meggyulladhat. Pedig mindez könnyen elkerülhető.
Ne hagyjuk égő mécsest a síron
Mielőtt gyertyát gyújtunk tisztítsuk meg a sírhely környezetét a száraz avartól, elszáradt virágoktól és koszorúktól, mert ezek könnyen lángra kapnak. A másik szabály az, hogy csak tartóban lévő mécsest gyújtsunk meg a szabadban és úgy helyezzük el, hogy a közelében ne legyen éghető anyag, és ne tudjon felborulni. Ha végeztünk, a mécsestartóban égő mécsest a sírtól való távozás előtt oltsuk el.
Ezen kívül ne dobjunk a temetőben kihelyezett szemetesekbe forró mécsestartókat. Ha pedig azt szeretnénk, hogy távollétünkben is égjen az emlékezés lángja, akkor néhány száz forintért vásárolható eső- és szélálló LED-mécsest helyezzünk a sírra. Ha pedig valaki a temetőben tüzet észlel, értesítse a temető biztonsági személyzetét, és hívja a 112-es segélyhívó számot.
Legyünk óvatosak a gyertyákkal
Sokan nemcsak a temetőben, hanem otthon is gyújtanak gyertyát elhunyt szeretteikért. Az ezzel összefüggő lakástüzek leggyakoribb oka, hogy az égő mécsest, gyertyát gyúlékony anyagok közelében helyezik el, a keletkező lángok pedig a függönyön, asztalterítőn keresztül átterjednek a lakás más helyiségeire. Ha a gyertyát vagy mécsest egy tűzálló tálra tesszük, akkor az nem forrósítja át a környezetét, és nem vezet lakástűzhöz a megemlékezés. A meggyújtott gyertyát soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, azt olyan stabil helyre kell rakni, ahol nem tud eldőlni.
Vigyázzunk az értékeinkre
A temetők környékén nincsenek biztonságban a kocsiban látható helyen hagyott értékek, a tömegközlekedési eszközön a farzsebben lévő pénztárca, mobiltelefon, vagy épp a temetőben lezáratlanul hagyott kerékpár sem. Mit tehetünk? A táskát mindig tartsuk testközelben, szem előtt! Ne viseljünk feltűnő ékszereket. Kísérjük el az idős rokonainkat, szomszédainkat a temetőbe, így jobban tudunk vigyázni egymás biztonságára, értékeire és egymásra is. Az iratainkat és a lakás kulcsát soha ne tartsuk egy helyen, ahogy a PIN-kód se legyen a bankkártyánk közelében. A temetőben a táskát és egyéb értékeinket egyetlen pillanatra se hagyjuk őrizetlenül! Próbáljuk meg elkerülni a nagyobb csoportosulásokat, mert a zsebtolvajok a nagy tömegben „dolgoznak”.
Az utak is zsúfoltabbak lesznek, számítsunk dugókra
Ezekben a napokban a közúti forgalom az átlagos többszörösére nő. A súlyos sérüléssel járó balesetek már alacsony sebesség mellett is megtörténhetnek, ezért elsősorban a temetők környékén és az oda vezető utakon mindenki vezessen körültekintően. Aki teheti az ne a hétvégén, hanem már hétközben látogasson ki a temetőbe, mert akkor várhatóan kevesebben lesznek, és kisebb lesz a forgalom a közutakon. Ezenkívül mindenki
· induljon el időben és kalkuláljon előre a megnövekedett forgalommal és parkolók telítettségével;
· figyeljen oda az út szélén, vagy a parkolókban lévő gyalogosokra, kerékpárosokra, lassan közelítse meg a zebrákat;
· számítson ideiglenes forgalomkorlátozásokra;
· az időjárási, látási és útviszonyoknak megfelelően közlekedjen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre