Mélyen a zsebükbe nyúlhatnak azok, akik nemrégiben vesztették el szeretteiket, ráadásul decembertől jócskán megemelkedhetnek a temetkezési árak. A kormány már dolgozik az áremelkedés enyhítésén.
A magas energiaköltségek komoly kihívás elé állították az utóbbi időben a temetkezési szolgálatokat. A megugró kiadásokat sok vállalat csak drasztikus áremeléssel tudja kompenzálni. A drágulás mögött elsősorban az áll, hogy a magánvállalkozások nem jogosultak az olcsóbb üzemanyagra, ezért jóval drágábban tudnak csak hozzájutni a benzinhez és a gázolajhoz. A másik fő gond, hogy azok a vállalkozások, amik nem kötöttek hosszú távú energiaszerződést az energiaszolgáltatókkal, kiszorulnak a kedvezményezettek köréből. A Magyar Temetkezési Szolgáltatók Egyesületének elnöke szerint a szektort nagy mértékben érinti az energiahordozók piaci árának alakulása.
Palkovics Katalin a Metropol kérdésére elmondta: „a megnövekedett költségeket kénytelenek vagyunk – ha nem is teljes mértékben – az árainkba beépíteni. Gyakorlatilag tavaly október óta folyamatos az emelkedés az energia és a gáz tekintetében”.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy az ágazat régóta munkaerőhiánnyal küzd. „Nem túl népszerű szakma a miénk, kevés a szakember ebben a szolgáltatási szektorban” – hívta fel a figyelmet.
Az egyesület elnöke lapunknak azt is elárulta, hogy több alkalommal tettek már javaslatot a kormányzat felé a tekintetben, hogy a temetkezési szolgáltatás is kerülhessen kedvezményes, 5 százalékos áfakörbe. A szervezet úgy véli, hogy egy alanyi jogon járó, fix összegű temetési hozzájárulás is nagy segítség lenne.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint mostanáig viszonylag kismértékben növekedtek csak az árak. 2022 augusztusában egy átlagos koporsós temetés 331 990 forintba került, míg egy urnás 236 420-ba. A szakértők ugyanakkor úgy vélik, hogy a következő hónapokban jókora áremelkedés várható. A egyesület elnöke szerint ezek az árak a megrendelt szolgáltatások mennyiségétől függenek, illetve az sem mindegy, hogy Magyarország melyik régiójában veszik igénybe. „Magyarországon egy átlaghavibérből tisztességesen eltemethető szerettünk, míg ez Európa más tagállamaiban az átlagbér duplája, nem ritka, hogy akár a háromszorosa is lehet” – tette hozzá.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre