Annak, aki korábban soha nem fűtött fával, itt egy kis segítség ahhoz, mennyi tüzelőre lesz szükség.
Jó néhány tényezőtől függ, hogy egy adott mennyiségű fa mennyi meleget képes adni. Többek között attól, hogy milyen fajtájú a fa, mennyire száraz, miben tüzeljük el és hány helyiséget fűtünk. De akkor mennyi fát vegyünk, hogy biztosra menjünk? Megpróbálunk segíteni!
A legjobb tűzifa a száraz keményfa, mint például a bükk, a tölgy, a gyertyán vagy az akác. Ezeknek van ugyanis a legnagyobb fűtőértéke. A legolcsóbb tüzelő a fenyő, és bár fűtőértéke azonos a bükkével, hamarabb leég. Magas gyantatartalma tönkreteheti a kéményt. Ha kevesebb tüzelővel szeretnénk több meleget, tölgyet vagy bükköt érdemes venni.
Minél nedvesebb a fa, annál kisebb a fűtőértéke. A nedves fa 50%-os víztartalommal csak fele annyi fűtőértékkel rendelkezik, mint egy jól kiszárított 10-20%-os fa. Ahhoz, hogy a fa megfelelően kiszáradjon, minimum 1-2 év kell. Ha tehát kevesebb tüzelővel szeretnénk több meleget, száraz keményfát vegyünk.
A vegyes tüzelésű kazán a legelterjedtebb, főleg kedvező ára miatt. Egy ilyen kazánnak minimum 700-1000 literes puffertartállyal kell rendelkeznie, ez tárolja a fatüzelésből származó energiát. Ennél csak a faelgázosító kazán a hatékonyabb, aminek két égéstere van. Az elsőben a fa ég, a másikban a fa elégésekor keletkező füst, oxigénnel keverve. Akinek ilyen kazánja van, annak jóval kevesebb, ám jobb minőségű fára lesz szüksége.
Szintén egy fontos tényező annak meghatározásában, hogy mennyi fára lesz szükségünk a fűtési szezonban. A bükk átlagos fűtőértéke 15.6 MJ/kg, vagyis 4,3 kWh/kg, a tölgyé 15.1 MJ/kg, vagyis 4,2 kWh/kg, az akácé pedig 14.9 MJ/kg, ami 4,1 kWh/kg-nak felel meg. Egy ömlesztett köbméter fa 500-700 kg-nak felel meg, fafajtától és nedvességtől függően. Egy erdei köbméter fa (1×1×1,7 m) pedig 800-1400 kg-nak. Vagyis 1 erdei köbméter száraz bükkfa elvben 12 480-18 720 MJ-nyi fűtőértéket jelent, árban pedig 30 000 forintnyi kiadást, ha állami erdőgazdaságból vásárolunk. Kilowattórában ez 3466-5200. Érdekességképp: a havi hatósági áras gázmennyiség 5303 MJ, vagyis 1473 kWh.
A tűzifa mennyisége függ: a lakás nagyságától, a szigeteltségi állapotától, a kazán hatásfokától, a fa szárazságától, a beállított hőmérséklettől. Egy átlagosnak mondható, 100 négyzetméteres családi ház esetében, ha 24°C-os meleget szeretnénk, a legrosszabb szigetelési adottságok mellett télire elegendő lehet 7-8 köbméter tűzifa modern vegyes tüzelésű vagy faelgázosító kazán esetében. Ha elavult a fűtőberendezés, akkor viszont akár 12-13 köbméter tűzifára is szükség lehet, kitűnő állapotú szigetelés esetén viszont már 3 köbméter tűzifa is elég egész télre. A fentiek persze erősen függenek attól, mennyire lesz hideg az idei telünk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre