A projektmenedzsment folyamatos fejlődése miatt több olyan munkakörrel találkozni, amelyek bár hasonlónak tűnnek, más-más feladatot látnak el. A Scrum Master, Product Owner, projektvezető fogalmakat sokan szinonimaként használják, pedig három különböző szakterületet jelölnek. Cikkünkből megtudhatod, hogy mit is csinálnak ők és miért fontos köztük különbséget tenni. Lássuk is! (x)
A projektmenedzsment nem egy modern gondolat, a legnagyobb vállalkozások már egészen a 60-as években is felismerték, hogy egy tökéletes termék vagy szolgáltatás létrehozásához irányított munkafolyamatokra van szükség. Ennek a feladatnak az elvégzése viszont eleinte nem volt önálló szakma, az idő előrehaladtával és a feladatok egyre növekvő komplexitásával csak később nőtte ki magát különálló feladatkörré.
Az új feladatkör elvégzésére projektvezetőket jelöltek ki, akik a projektek sikeres elkészüléséhez szükséges munkafolyamatokat kezdték el szabályozni. Az ő vállukra került annak a felelőssége, hogy a projekteredmény megfeleljen az előre kitűzött céloknak, és a projekt határidőre elkészüljön és ne lépje túl a projektre szánt keretösszeget.
Mindeközben az ügyfelek, a cégtulajdonosok és a projekt létrehozásában résztvevő dolgozók valamint egyéb érintettek között is a projektmenedzserek kezdték el tartani a kapcsolatot; a hatékony működés érdekében ők kommunikáltak az összes irányba. Gyakorlatilag ezeket az alapelveket máig őrzi a szakma.
Napjainkban egy projektvezető feladatkörébe tartozik:
A hagyományos projektmenedzsment viszonylag stabil piaci környezetben és a kevésbé komplex, jól tervezhető projekteknél működik jól. Azonban bizonyos területeken - például az informatikában vagy a kutatás-fejlesztés területén - folyamatosan változnak az ügyféligények, és jóval kevésbé tervezhető meg előre a projekt eredménye.
Az ilyen kihívások kezelésére jelent megoldást az agilis szemléletmód és a Scrum módszertan, amely remekül képes kezelni a bizonytalanságot és változást, mivel a terméket részleteiben, kisebb egységekben szállítja le és lehetővé teszi a folyamatos visszacsatolást az ügyfél részéről. A módszertan párhetes munkafolyamtokra (1-4 hetes sprintekre) épít, ami alatt egy önszerveződő, kis létszámú csapat áll össze egy sikeres termék gyors és gördülékeny létrehozásáért. A csapat fejlesztőkből, illetve egy Product Ownerből és egy Scrum Masterből áll - utóbbi két szerepkör pedig igencsak hasonlít a hagyományos projektmenedzserére, de az agilis módszertan alkalmazásával.
A Scrum Masterek a hagyományos projektmenedzserekhez hasonlóan szintén nagyon szerteágazó és komplex feladatkört látnak el. Egyszerre tekinthetünk rájuk agilis coachként, tanárként, facilitátorként és mentorként is, mert mindig a megoldandó feladattól függ, hogy melyik szerepkörüket érvényesítik.
Elsősorban a Scrum módszertan értékeinek, szabályainak oktatása, alkalmazása és betartatása tartozik a feladatkörükbe, de támogatói, problémamegoldó szerepük is nagy jelentőséggel bír. Bár állandóan képzik a scrum csapatot, de nem irányítóként, hanem támogató félként segítik a csapatműködést.
Nagy különbség még a projektmenedzserek és a Scrum Masterek között, hogy a Scrum Masterek más döntéshozókkal nem tartják a kapcsolatot, kizárólag a scrum-csapattal (tehát a fejlesztőkkel, a Product Ownerrel), illetve más csapatok Scrum Mastereivel kommunikálnak.
Ahogy arról szó esett a Product Ownerek (röviden PO) szintén a Scrum-csapat szerves részei. Ők képviselik a fejlesztésre váró terméket, miközben fő feladataik közé tartozik a megrendelő, illetve a döntéshozók szükségleteinek, igényeinek megértése is.
Tehát, ami a Scrum Master feladatai közül hiányzik (az üzleti oldal), az a PO-k kezében összpontosul: minden irányba kommunikálnak és az egyedi kívánságokat eljuttatják a fejlesztőkhöz, illetve részt vesznek a fejlesztési terv kialakításában.
Ha úgy érzed, hogy jó kommunikációs és problémamegoldó képességeidet szívesen kipróbálnád a három terület valamelyikén, jelentkezz a Proman Consulting Scrum Master képzésére vagy PMP vizsgafelkészítő programjára! Egyedülálló gyakorlatorientált és szimulációra épülő tanfolyamaiknak köszönhetően akár két-három munkanap is elég ahhoz, hogy új szakképesítést szerezz, pályát válts és az egyik legdinamikusabban fejlődő területen építs új karriert.
(x)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre