Több lesz az idei esküvő, mint tavaly és tavalyelőtt, az elmaradt lakodalmakat is idén pótolja sok pár. Ugyanakkor érezhető, hogy kevésbé bátran költekeznek a párok, visszafogottabb, kisebb létszámú ünnepségeket tartanak.
Idén az esküvők sokkal kisebb létszámúak és intimebb hangulatúak, mondta V. Dávid Andrea, az Esküvői Szolgáltatók Szakmai Érdekképviseleti Egyesületének elnöke a Ripost7-nek. Érezhető a járvány gazdasági hatása.
„Jóval kisebb a násznép, vagy lagzi nélkül ünnepelnek a párok, esetleg csak egy vacsorával. Visszafogottság mutatkozik a szolgáltatók iránt is, a fiatalok nem akarnak sok százezer forintba kerülő szolgáltatásokat választani” – tájékoztatta V. Dávid Andrea a Ripost7-et. – Sok fiatal pár a közös otthont tervezi, és mivel elszabadultak az ingatlan- és albérletárak, csökkentik az esküvői költségeket.
Ráadásul a kellékek ára és a vendéglátás is drágul. Sok esküvői szolgáltató a járvány alatt inkább nem emelt árat, de most megteszi.
„Ez a kettősség jellemző: a szolgáltatások ára nő, a párok költekező kedve viszont csökkent” – szögezi le a szakember.
Szakács Ildikó anyakönyvvezető úgy látja, a tavalyi évhez hasonló a házasodási kedv.
„Érezhető, hogy az emberek kevesebb félelemmel jönnek be hozzánk. Már nem számítanak arra, hogy a járvány gátat szab, a Covid már nem szabályozza be úgy a házasságkötéseket, nem korlátozza őket abban, hogy olyan esküvőjük legyen, amilyet megálmodtak.”
Kispál Gábor DJ és ceremóniamester naptára idén ugyanúgy tele van foglalásokkal, mint tavaly.
„Az elmúlt két évben maradtak el esküvők és előfordult az is, hogy a dátumot áttették az idei évre. Nekem idén pont ugyanannyi esküvőm van, mint tavaly, általában egy évre előre betelik a naptáram” – mondta Kispál Gábor, aki 15 éve vezényel esküvőket.
„Az esküvői menük idén tapasztalata szerint 15 ezer forintról indulnak vendégenként, a többség 20 és 25 ezer forint közötti összeget számol egy főre. Persze a kastélyok, kúriák ára ennél is drágább. A násznép létszámát így meghatározzák az anyagiak. – Az 50–80 vendég közötti létszám a jellemző, de van 190 fős és 17 fős esküvőm is” – teszi hozzá Kispál Gábor. Ő az esetek 99 százalékában visz magával saját hangosítást és a DJ feladatait is el tudja látni kisebb esküvőkön.
„A ceremóniamesteri szolgáltatás 150 ezer forintba kerül, a DJ szolgáltatással együtt körülbelül 220 ezer forintba” – ismerteti árait.
Csengery Beatrix smink- és fodrászmester tapasztalata szerint ma több a hirtelen elhatározott esküvő, mint az előre szervezett.
„Gyakori, hogy a menyasszony otthon készíti el a frizuráját és a sminkjét, ezen is spórol. A nagy lagzik ideje leáldozóban van. Sokan spontán kötnek házasságot, mert például jön a baba vagy fel akarják venni a fiatal házasoknak járó kedvezményeket” – vélekedik a szakember.
Akik nagy esküvőt akarnak, azok egy-két évre előre lefoglalják az időpontokat. Idén sok kézfogó lesz, Beatrix is foglalt egészen májustól szeptemberig. A szakember elárulta: idén sminkben a barackrózsaszín, a krémszín és a bézs a menő, rúzsban a pirosas színű bogyós gyümölcsök árnyalatai dominálnak, de divatba jöttek az élénk színek is. A divatos menyasszonyi frizura természetes hatású, légies, sokan kérnek laza kontyot.
A százhalombattai Bonjour Esküvői Ruhaszalon tulajdonosa szerint a járvány idején divatba jött, hogy sokan egyszerű alkalmi ruhában mennek férjhez, nem bérelnek menyasszonyi öltözéket, és ez most, a járvány után is gyakori.
„Persze most is vannak, akik hagyományos, fehér esküvői ruhát szeretnének” – teszi hozzá Páhn Éva. „Mi egy neves amerikai családi cég magyarországi képviselői vagyunk. Nekik négy varázslatos kollekciójuk van: a decens, nőies, elegáns Sincerity, a drágább, exkluzív Justin Alexander, a csupa csipke, bohó vonalat képviselő Lillian West kollekciói, amit szívesen viselnek kültéri esküvőknél és a vintage stílus, ami remekül illik a néhány éve divattá vált, pajtában tartott esküvőkhöz. Már nem használunk abroncsot, a ruhák lágy esésűek. Divatba jött újra, hogy a ruhához külön lehet felhúzni az ujját, ami a 80-as, 90-es években volt népszerű. A mai divat alapvető motívuma a szép hátkivágás és a V alakú, pántos felsőrész.”
Átlagosan 200-300 forintért lehet egy-egy darabot bérelni, de az ár függ attól is, hol bérlik és milyen anyagból van a ruha. A vőlegény öltözéke se sokkal olcsóbb.
Az Eurostat statisztikája szerint Magyarországon több mint kétszer annyi házasságot kötöttek 2020-ban, mint az uniós átlag, pedig akkor még tartottak a járványügyi korlátozások. Magyarországon 100 ezer főre 688 házasságkötés esett, míg az uniós átlag mindössze 320. Idén várhatóan még több kézfogót tartanak.
Szarka Ágnes műkörömépítő és dekoratőr foglalásai és megrendelései is azt tükrözik, hogy több az esküvő, amin a menyasszonyok szeretnek mutatós körmöt viselni.
„Az esküvői körömnél örök klasszikus a fehér francia díszítés, amelyet strasszokkal, csipke- vagy virágmotívumokkal is lehet díszíteni, és belevihető a csokorból, a ruhából, esetleg a dekoráció színéből is egy-egy árnyalat. Épp ezért manapság nem ritka, hogy akár kék, rózsaszín, netán a vörös is megjelenik a körmökön, persze ízlésesen kivitelezve. A vörös szín jól passzol a menyecskeruhához és a dekorációban is visszaköszönhet, de ügyelni kell az arányokra, mert nagyon elragadja a tekintetet” – mondja Ágnes.
A köröm formája és hossza – ami lehet hagyományos kocka, mandula, vagy akár hegyes is – függ a menyasszony egyéniségétől. Egy-egy mutatósabb darab ára körülbelül 8500, míg az egyszerűbbek 5700 forintba kerülnek.
Az esküvői dekoráció és a csokrok kiválasztásánál is fontos a menyasszony személyisége és az esküvő helyszíne.
„A dekorációban idén is kedvelt a púderrózsaszín, a bézs, a barack, az almazöld, a halványsárga vagy a mályva, és akár a piros szín is, ami visszaköszön a kellékeken, aminek része például a csuklópánt, a virágfal, a szülőköszöntő ajándék, a menyasszonyi csokor és dobócsokor, a koszorúslányok csokra és ruhája, az asztaldísz, a székmasni, az ültetőkártya, a welcome tábla, a kocsidísz, a férfiak öltönydísze, stb. Hogy mennyit költenek erre, azt befolyásolja például, hogy élő virágot szeretnének – ami emeli az árat –, vagy a selyemvirágra esik a választás, ami viszont eltehető emlékbe.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre