Egyes embereknél a koronavírus-fertőzés szájfekélyt okozhat, de a vírus növelheti a szájpenész és afta kialakulásának kockázatát is amellett, hogy még az ínygyulladással is összefüggésbe hozható – derül ki a Your Dental Health Resource oldalán megjelent összefoglalóból.
A szájüregi elváltozások leginkább az idősebb betegek és a súlyosabb esetek körében fordultak elő mindkét nemnél, a legyengült immunrendszerre gyakorolt hatásuk miatt – olvasható a több, jelenleg is zajló kutatás beszámolóit forrásként feldolgozó összesítőben. A kutatások szerint a koronavírus-fertőzés egyik legelső jele a szájszárazság érzete volt a vizsgált betegek körében. Ezt sok esetben egyéb szájüregi elváltozások is követtek. A szájsebekkel együtt járt a betegek többségénél az íz és szaglás elvesztése is. Megfigyelték azt is, hogy szájfekélyek a koronavírusos betegeknél az aftákhoz hasonló enyhe elváltozásokkal, míg az idősebb, illetve immunhiányos betegeknél súlyosabb formában jelentkeztek.
A tudósok szerint ezek az elváltozások általában maguktól múltak el a beteg felépülését követően. Ennek ellenére azt javasolják, hogy akinek szájpenésze vagy szájszárazsága van, konzultáljon fogorvosával a megfelelő kezelés érdekében a szájsérülések mielőbbi gyógyulása és további szájegészségügyi problémák megelőzése érdekében. Emellett a koronavírus-esetek szájsebeivel foglalkozó kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy fontos szerepe van a szájápolásnak az egészség megőrzésében és a Covid–19 szövődményeinek csökkentésében.
– szájüregi elváltozások – égő érzés
– ízérzés elvesztése – szájpenész
– a stressz
– az immunrendszer károsodása
– a szájhigiénia hiánya
– a gyulladás
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre