A férget rendkívül jól alkalmazkodnak, és mivel magas a reprodukciójuk, gyorsan szaporodnak. Európában egészen 2013-ig teljesen ismeretlennek számítottak.
Aggasztó jelenségre figyelmeztetnek a tudósok. A nem őshonos kalapácsfejű férgek két új faja jelent meg Európában, ami komoly ökológiai problémát jelenthet.
Az Európában invazív fajnak számító kalapácsfejű férgek a laposférgek törzsébe (Platyhelminthes ) tartoznak, és eredetileg Ázsiában honosak, de egyre több helyen megjelennek - írja az Origo. Akadnak köztük emberi lábszár hosszúságúak, amelyek – az óriáskígyókhoz hasonlóan – szorítással ölik meg áldozatukat, más fajok pedig a gömbhaléhoz hasonló idegméreggel végeznek a zsákmányukkal.
A kalapácsfejű férgek többsége nem extra méretű, és talajlakó organizmus. Rendkívül jó az alkalmazkodóképességük, és magas a reprodukciójuk. Európában egészen 2013-ig teljesen ismeretlennek számítottak, amikor is megtalálták az első példányt Franciaországban. 2014-ben már Olaszországban is felbukkantak, és valószínű, hogy más európai országokban is terjednek. Elszaporodásuk elsősorban a helyi talajlakó ökoszisztémákra jelent fenyegetést. A kalapácsfejű férgek ragadozó életmódjuk miatt jelentősen megritkíthatják a földigiliszta-populációt, pedig utóbbi fontos szerepet játszik a felső talajrétegek termőképességének fenntartásában.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre