Fontos, melyik gyorstesztet választod! Kiderült melyik a leghatékonyabb

Új kutatások bizonyítják, nem mindegy honnan vesszük a mintát. A rosszul megválasztott gyorsteszt akár negyven százalékkal kisebb arányban mutatja ki a fertőzést a szervezetben.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2022.01.26.
válassz okosan

A hónap elején amerikai kutatók PCR-tetszet és az Abbott Laboratories (ABT.N) BinaxNOW gyors antigéntesztjét is elvégezték 731 vélhetően fertőzött személyen – számolt be a kutatásról a Reuters. Az orron keresztül történő mintavétellel a tesztalanyok 95 százalékánál mutatott ki nagyon magas vírusszintet. Az eredmények alapján ezek az emberek nagy valószínűséggel fertőzőek voltak – mondta dr. Diane Havlir, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem munkatársa.

Jobb az orrból vett minta

A kutatás érdekesebb eredménye azonban ezek után következett, hiszen kimutatták, hogy a szájban elvégzett gyorstesztek kisebb arányban hatásosak. 115 pozitív PCR-teszttel rendelkező önkéntesnél hasonlították össze az orrból és a szájból vett mintákat. A toroktamponos mintavétel közel 40 százalékkal kevesebb esetet mutatott ki, mint az orrtamponos – számoltak be az eredményről.

„Ezek az adatok jobban támogatják az orrból való mintavételt, de fontos hangsúlyozni, hogy csak abban az esetben ha a csomagoláson feltüntetett módon használjak a gyorsteszteket” – mondta Havlir, aki még hozzátette, hogy a negatív gyorsteszt esetén érdemes megismételni a tesztelést, főleg ha valakinek tünete van, illetve ha találkozott valakivel, aki megfertőződött koronavírussal.

Egy a medRxiv oldalán megjelent spanyol tanulmány szerint az arc belső részéből vett minta sokkal kevésbé megbízható a vírus kimutatására, mint az orrlyukból vett.

Ezek a tanulmányok azonban ellentmondanak az omikronnal kapcsolatos korábbi feltételezéseknek. Ugyanis több vizsgálat azt mutatta, hogy a variáns jobban észlelhető a torokban, mint az orrban, így voltak, akik inkább a szájon át történő tesztelést szorgalmazták.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás