Tűzre és sűrűn gomolygó füstre ébredtek vasárnap reggel a Tétényi úti Szent Imre kórházban, ahol egy földszinti helységben, a detoxikálóban csaptak fel a lángok. A tűzoltók azonnal a helyszínre siettek, minden technikát bevetettek, s bár a lángokat gyorsan megfékezték, egy fiatal nő életét már nem tudták megmenteni, olyan súlyos égési sérüléseket szenvedett. Az ott dolgozók és a betegek még mindig a sokk hatása alatt állnak.
Vasárnap reggel fél 8-kor ütött ki a tűz a Szent Imre Kórházban, mindössze ötven négyzetméteren, de a füst elárasztotta az intézmény több helyiségét is.
A lángok a földszinti detoxikálóban keletkeztek – a kórház legfrissebb tájékoztatása szerint feltehetően egy dohányzó beteg miatt –, ahol a fiatal nő olyan súlyos égési sérüléseket szenvedett, hogy már csak a holttestét tudták kiemelni a tűzoltók. A katasztrófavédelem és a mentők nagy erőkkel vonultak a helyszínre: 18 járművel több mint 70 tűzoltó, hogy az emberek mentésében is segédkezni tudjanak, továbbá 7 mentőegység, hogy ellássák és szükség esetén máshová szállítsák az épület kiürített részeiről az 56 érintett beteget.
Először az udvarra terelték ki a betegeket, a legtöbben hálóingben, pizsamában, papucsban voltak kénytelenek elhagyni a kórtermeket, ezért a többi osztályról plédeket dobáltak ki nekik, hogy meg ne fázzanak. Ezt követően indult el a betegek áthelyezése más osztályokra vagy kórházakba. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az eset kapcsán elmondta: a fiatal halálos áldozaton kívül még két férfit és egy nőt kellett füstmérgezés gyanújával más kórház toxikológiai osztályára szállítani.
A Bors délelőtt 10 óra körül járt a helyszínen. A főépület alagsorában még mindig vinnyogott a füstjelző készülék. A dolgozók az orrfacsaró bűzt kénytelenek voltak elviselni, mert annak ellenére nem csillapodott, hogy az ablakokat kinyitották.
– Ilyen élményben még nem volt részem! Mindenki pánikolt, füst árasztott el mindent, alig láttunk, csak a kétségbeesett kiabálás szűrődött át, de tettük a dolgunkat, hiszen mentenünk kellett az embereket! – mondta egy éjszakás dolgozó egy kollégájának, aki éppen várta, hogy leváltsák. – Elfáradtam, azt hiszem, rám fér a pihenés – rebegte még az ápolónő, majd elindult a BKV-buszmegálló irányába.
Az egész kórházat lezárták, a csomagokat sem tudták bevinni
Ottjártunkkor a kórház éppen nem fogadott betegeket. A sürgősségi osztály sem üzemelt. A kórházhoz sietett több hozzátartozó, akiknek szerettét bent ápolták.
– Az édesanyám mozgás- és beszédképtelen, ezért most az sem tudom, mi van vele – fakadt ki a Borsnak Ildikó, aki hiába próbált felvilágosítást kérni, hiszen a főkapunál nem engedték beljebb. A hölgy kénytelen volt beletörődni, hogy az információra még várnia kell. Egy középkorú nő Sopronból utazott fel autóval, hogy a szerettének csomagot hozzon. Ők sem voltak szerencsésebbek.
– Anya, sajnos nem engedik, hogy leadjam a csomagot, de itt a Bors szeretne veled beszélni! – monda telefonon Rozáliának a hoppon maradt leány. Az idős hölgy beleegyezett az interjúba.
– Nem sokat tapasztaltunk magából a problémából, de a mostani állapotok rémesek. Az orvosokra és ápolókra szavam nem lehet, igyekeznek kezelni a helyzetet. Mindannyian megijedtünk, de a legrosszabbul azok a betegtársaink jártak, akiket el kellett vinni más kórházakba – magyarázta Rozália néni.
József a feleségének szeretett volna egy megpakolt szatyrot leadni. A portáról hívta fel hitvesét, hogy közölje vele, hogy sajnos be kell érnie a kórházi koszttal, majd átadta nekünk a telefont.
– A tűz elején még aludtam, és semmit észre sem vettem volna, ha a nővér nem ébresztett volna fel. Felkészültünk arra az esetre, hogy minket is át kell szállítani egy másik kórházba, de szerencsére a mi kórtermünket végül nem kellett kiüríteni. Most csak az zavar, hogy a folyosóra sem mehetünk ki, pedig szeretném átmozgatni a lábaimat – mondta Ibolya néni. – Mindig is a feleségem volt számomra a legfontosabb, tehát nagyon megijedtem, amikor megtudtam, hogy pont a Szent Imre Kórház gyulladt ki. Most egy kicsit megnyugodtam, hogy nem történt nagyobb baj – búcsúzott el tőlünk a nyugdíjas férfi.
Az eset kapcsán a helyszínre sietett Kásler Miklós, az EMMI minisztere is, hogy azonnali tájékoztatást kapjon a történtekről és meggyőződjön róla, hogy mind az ott dolgozók, mind a betegek biztonságban vannak, és a kórház igazgatóját biztosította afelől, hogy minden segítséget megkap.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre