Figyelmeztetés! Életveszélyes lehet, hogyha nem ismered fel időben a „boldog oxigénhiányt”

A súlyosan oxigénhiányos állapot korai felismerése kulcsfontosságú az orvosi kezelés megkezdésében, ezáltal a betegek életének a megmentésében.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.01.13.
életmentő tanácsok

A koronavírusos betegek többsége nincs olyan súlyos állapotban a fertőzés felismerésekor, hogy emiatt kórházi kezelésre szoruljon. Az állapotromlás hátterében gyakran csak a később kialakuló kétoldali tüdőgyulladás, illetve az annak következtében fellépő légzési elégtelenség, súlyos oxigénhiány áll.

A romló oxigénellátás felismerését nehezíti az ún. „happy hypoxia”, azaz a boldog oxigénhiány állapota. Ilyenkor a betegek a gyorsan csökkenő oxigénszint ellenére meglepően jól érzik magukat, akár néhány órán át sem érzékelik az oxigénhiányukat. Ez pedig félrevezető lehet!

A Légúti Betegek Országos Egyesülete (LEBE) készített egy rövid videót arról, hogy kell a pulzoximétert használni, és mire kell figyelnie az otthonában lábadozó koronavírusos betegnek. A pulzoximéterrel a vér oxigénszintjét és a szívverés ritmusát tudjuk meghatározni. Egy egészséges ember vérének oxigénszintje 99 és 95 százalék között van, az ideális pulzusé pedig 50 és 90 között.

Nehézlégzés esetén érdemes egy nap akár 4-5 alkalommal is ellenőrizni a szaturációt – Fotó: YouTube

Így használd a pulzoximétert!

  • Amikor pulzoximétert használsz, fontos, hogy távolíts el minden műkörmöt és körömlakkot.
  • Melegítsd fel a kezeidet, ha hidegek az ujjaid.
  • Minden mérés előtt legalább 5 percet pihenj.
  • Fekve a mellkasra, ülve a combra helyezd a kezedet.
  • Mérés közben ne mozgasd az ujjaidat.
  • Kapcsold be a pulzoximétert és a középső vagy a gyűrűs ujjadra helyezd fel.
  • Tartsd az ujjadon legalább egy percen át vagy tovább, mindaddig, míg a kijelzőn található számok nem stabilizálódnak (a mérés addig tart, míg a számok már nem változnak legalább 5 másodperce).








  • Top hírek





    Hírlevél-feliratkozás