A főváros vezetése néhány nap alatt eljutott a teljes tagadástól a beismerésig. Összerendeztük a Városháza tervezett eladása körüli kusza eseményeket, hogy a Metropol olvasói képet kapjanak az utóbbi évek legnagyobb budapesti botrányáról.
A múlt csütörtökön robbant a bomba: Karácsony Gergelyék eladnák a Városháza épületét! Az Index információi szerint Budapest talán legértékesebb ingatlanát 40 milliárd forint körüli összegért árulnák, és a városvezetéshez közeli üzleti körök már meg is tették ez ügyben az első lépéseket. Az cikk komolyságát jelezte az is, hogy azt maga a főszerkesztő jegyezte. Karácsony Gergely a Facebookon reagált, fake newsnak (hamis hírnek) nevezte a cikket, és közölte: soha többé nem olvas Indexet. „Az ingatlan értékesítéséről semmilyen döntés nem született, arra nem keres vevőt a Fővárosi Önkormányzat” – írta a főpolgármester, és közölte, feljelentést tesz csalás miatt.
Berki Zsolt mindent elintéz
Másnap a lap dokumentumokat tett közzé, amelyek bizonyítják, hogy valakik már meg is bíztak egy ingatlanközvetítő céget, hogy vevőt találjon az ingatlanra. A szerződésben megbízóként a Berki Zsolt tulajdonában lévő Northern Rock Kft. szerepelt. Berki neve 2008-ban egy bűnügy kapcsán fordult elő sokat a sajtóban: ő volt a hírhedt InfoPark-ügy egyik főszereplője. Vasárnap egy Anonymus-álarcos figura több szerkesztőséghez is eljuttatta azt a titkos hangfelvételt, amelyen két férfi egy több mint 100 milliót érő budatétényi telek megszerzéséről beszélget, és a hallottak alapján felmerül a korrupció lehetősége. A beszélgetés során elhangzik Berki neve is, aki kapcsolatban áll egy ügyintézővel a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.-nél. A felvételen az egyik férfi elmondja, hogy a szolgálataiért pénzt adott az üzletembernek. Az is kiderül, hogy mindez 2019 után, már Karácsony főpolgármestersége alatt történt. Az Index szerint a felvételen szereplők egyike Gansperger Gyula, aki 1998-ban az első Orbán-kormány idején az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. elnök-vezérigazgatója volt, majd később Bajnai Gordon – Gyurcsány Ferenc 2009-es bukása utáni baloldali miniszterelnök – köreiben tűnt fel, 2005-ben egyenesen ő váltotta Bajnait a Wallis vezérigazgatói székében.
Tarlós István: Karácsony hazudik
A dokumentumokra és a videóra reagálva Karácsony Gergely újabb Facebook-posztjában kijelentette: a budatétényi ingatlanértékesítés még az előző polgármester, Tarlós István ideje alatt indult, az üggyel foglalkozó sajtóorgánumokat pedig „lakájmédiának” nevezte. Tarlós azonban a Hír TV műsorában világossá tette: „amit Karácsony Gergely mondott... az hazugság”. Elmondta: egy eladási folyamat akkor indul el, amikor az illető ingatlant vagy bármilyen értéket megpályáztatnak, ez azonban az ő távozása után 6 hónappal történt meg. Karácsony másnap egy újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: nem ismeri Berki Zsoltot, a Városháza parkot pedig korábbi ígéretének megfelelően hamarosan felújíttatja. Később azt is elmondta: úgy döntött, mégsem tesz feljelentést, mert ez egy „hülyeség”.
„Persze, a parkot szétcseszed, az egy másik kérdés”
Kedden ismét jelentkezett Anonymus, ezúttal egy olyan hangfelvétellel, ahol négy férfi beszélget a Városháza eladásáról. Barts Balázs, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. elnök-vezérigazgatója a felvételen elmondja: a 4,7 hektáros telekből 3,9 hektárt eladnának, mindössze 8000 négyzetmétert megtartva, ahol a „tér sarkában” felépítenék az új Városházát. A felvételen hallható az a hang is, amelyet az Index Gansperger Gyuláéval azonosított. A résztvevők arról is beszélgetnek, hogy megcsinálják a Városháza elé tervezett közparkot „mert megígértük”, de az – feltehetően az építkezések miatt - nem lenne hosszú életű. „Persze, a parkot szétcseszed, az egy másik kérdés” – vázolja a Bartsként bemutatkozó férfi. „Nem a saját pénzünkből csináljuk” – veti közbe valaki. Az elnök-vezérigazgató azt is elmondja, hogy a „szerzői jogra hivatkozva” meg tudná kerülni a közbeszerzést, és mire parkot kell itt építeni, addigra már alatta lesz egy 250 férőhelyes parkoló.
A Városházát csak „fejlesztenék”, és csak „konzultáltak” róla
Kedden a Budapest Városháza Facebook-oldalán – némi lakájmédiázással megspékelve – Karácsony ismét cáfolta, hogy eladná a Városházát. A közlemény szerint: „A Fővárosi Vagyonkezelő által készített döntés-előkészítő tanulmány számba vette a Városháza ingatlanának lehetséges rövid távú, középtávú és hosszú távú fejlesztési lehetőségeit, azok hozzávetőleges bevételeinek és költségeinek becslésével... Azonban ahhoz, hogy ezek a hozzávetőleges becslések rendelkezésre álljanak, értelemszerűen piaci konzultációkat is folytatni kellett.”
Megszólalt Gansperger és Kerpel-Fronius
Szerdán tucatnyi próbálkozás után a Magyar Nemzet elérte Gansperger Gyula egykori Wallis-vezért, aki nem cáfolta, hogy ő szerepel az Anonymus által közzétett hangfelvételen, szerinte őt „megfürdették a mocsokban”, de bővebben nem nyilatkozott. A lap megjegyzi: az üzletember hangja egyértelműen azonosítható a felvételen beszélő férfiéval. Közben Kerpel-Fronius Gábor, Karácsony Gergely helyettese a Mediaworks Hírcentrumának azt nyilatkozta: „szélsőségesen” nem ért egyet Barts Balázs a Városháza eladását érintő kijelentéseivel, és úgy tudja, hogy indul belső vizsgálat a műemlékvédelem alatt álló épületegyüttes értékesítése ügyében. Arra a kérdésre, hogy a főváros hogyan jutott az ügyben a teljes tagadástól a beismerésig, a főpolgármester-helyettes azzal védekezett, hogy nyilvánosságra hozták azt a kabinet-előterjesztést, amely tárgyalta az eladást, majd el is vetette azt. Ám a dokumentumot csak azt követően tették közzé Karácsonyék, hogy a Mediaworks Hírcentruma az Anonymus újabb hangfelvétele alapján megírta: Barts Balázs önmagát is megnevezve beszélt arról, hogy a Városháza épületét el akarja adni a főváros, s erről Budapest magas pozícióban lévő vezetőinek is tudomásuk van.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre