A közösségi média hajlamos beszippantani az embert. A kapcsolattartásnak ez a módja kényelmes, de eljöhet az a pont, amikor már vissza kell venni!
Mindannyian tisztában vagyunk a közösségi média használatának előnyeivel és hátrányaival is, valamint azzal, hogy az hogyan hat gondolatainkra, érzelmeinkre, önbecsülésünkre, sőt egészségünkre is. Mégis egyre inkább a rabjai leszünk. Vannak jelek, amelyeket komolyan kell venni, és ha ezeket tapasztaljuk, jobb felhagyni a közösségi média használatával.
Digitális méregtelenítésre akkor van szükség, ha belefáradtál az időd pazarlásába és ha sokat gondolkozol azon, hogy ki lájkolta, kommentálta vagy nézte meg a bejegyzéseidet. Már te is unod, hogy zombiként bámulod a telefont? Döntsd el, hogy okosan fogod használni az idődet. Találkozz azokkal az emberekkel, akiket szeretsz, menj a szabadba amikor teheted.
Ha folyamatosan másokhoz hasonlítgatod magad, akkor ideje visszavenned. Gondolj csak bele, ilyenkor mások legjobb pillanatai és a te átlagos hétköznapod között húzol párhuzamot, ami így csak negatív érzéseket kelt benned. Általában mindenki a boldog pillanatokról posztol, nem a nehézségekről és nem is arról, amikor rossz passzban van. Bár kedves dolgokat kommentálsz barátaid életeseményei alá, mégis rosszul érzed magad? Eluralkodik rajtad az önbizalomhiány és féltékenység? Ideje eltávolodni a képernyőtől és értékelni azt, amid van!
Tudtad, hogy az okostelefon-használók több mint 80%-a ébredés után 15 percen belül ellenőrzi eszközét? Ha te is közéjük tartozol, akkor baj van. Ez a viselkedés fokozott szorongással, stresszel, figyelmetlenséggel, negatív hangulattal és depresszióval jár. Sőt a közösségi alkalmazások lefekvés előtti ellenőrzése az alvás minőségét is negatívan befolyásolhatja. Ha túl sok időt töltesz a mobiloddal, és ez hatással van a tanulmányaidra, munkádra, kapcsolataidra vagy normális életedre, akkor függővé váltál. Ha szorongást tapasztalsz, pánikrohamot kapsz, vagy kiborulsz, amikor nem tudod megnézni a közösségi médiás profiljaidat, akkor már szakemberre van szükséged.
Ha egy rövid szünetet tartunk a munkában, az segíthet újra összpontosítani, kreatívabbak és produktívabbak lehetünk. Ha azonban munka közben folyamatosan rohansz, hogy előkapd a telefonod és megnézd a legfrissebb bejegyzést Facebookon vagy Instagramon, akkor az nem csak eltereli a figyelmedet az éppen aktuális feladatról, de kihat a koncentrációdra és a teljesítményedre is. A közösségi médiának szórakoztatónak és vonzónak kellene lennie. Ez egy interaktív módja annak, hogy kapcsolatba léphessünk ismerőseinkkel, és új embereket ismerjünk meg. De ha mostanában inkább kötelezettségnek, mint szórakozásnak érzed, ha ingerültté, bosszússá vagy szomorúvá válsz a hírfolyamod bejegyzései miatt, ha bűntudatod van, mert erre pazarolod az idődet, akkor mindenképpen állj le.
Ha túlságosan megszállottja vagy a közösségi médiának, állandóan azon aggódsz, hogy mit fogsz ezután posztolni, hogy több „lájkot” kapj, az komolyan befolyásolhatja kapcsolataid. Ezenkívül megakadályoz a hobbidban, az új készségek elsajátításában és a személyes fejlődéssel kapcsolatos tevékenységekben. Amennyiben úgy érzed, hogy a közösségi oldalak miatt elveszíted valódi éned és életed, tegyél lépéseket a közösségi médiából való kilépésért.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre