Sokaknak feltűnt az idei influenzaszezon elmaradása. Mások összeesküvés-elméleteket gyártottak minden tudományos alap nélkül.
„Az influenzavírus esetében éppen azt a jelenséget látjuk, ami most rendkívül jól jönne a SARS-CoV-2 ellen is. A genetikai változatosság eltűnését és a vírus (vírusok) visszaszorulását” – írta Kemenesi Gábor, aki szerint az influenzavírusok keringését és az éppen terjedő vírustörzsek megjelenését a globális embermozgások és a szezonalitás alakítják.
Amióta ez a mozgás jelentősen lassult, illetve a lezárások és utazási korlátozások hatására egy ideig le is állt, számos influenzavírus-törzs egyszerűen eltűnt. Az influenza B törzs ún. Yamagata-vonala és számos influenza A variáns egyszerűen kihalt, hiszen nem tudott gazdaszervezetről gazdaszervezetre továbbjutni. A kutató szerint a fennmaradó törzsek és variánsok bizonyos földrajzi régiókban találtak „menedéket”, ezek a területek lesznek később a figyelem középpontjában, amikor az újrainduló világban megindulhatnak a kimaradt vírusok is.
Kemenesi szerint mindez azt mutatja meg, hogy a lezárások működtek a légúti vírusok ellen, így az újfajta koronavírus terjedésén is nagyot fékezhettek, ami nyilvánvalóan emberéletekben mérhető előnyt jelent. Emellett megmutatja, hogy miként működnek a vírusok és járványok a globális világban. Ráadásul mindez fel is hívja a figyelmet arra, hogy egy univerzális influenzavakcinára van szükség, ami nagyon sok, vagy akár minden influenzavírus-törzs ellen is védelmet nyújthat egyszerre.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre