
A járvány 1. és 3. hulláma között majdnem kétszer annyian híztak, mint fogytak, és nem sikerült lefaragni a „karantén kilókból”.
Többen készítettek otthon minőségi ételeket de többen mondtak le a sportról is. A 3. hullám hatott a legdrasztikusabban étkezési és vásárlási szokásainkra – legalábbis ez derült ki egy friss hazai kutatásból.
Míg az első hullám alatt az ijedség és a sokk hatása lecsökkentette a boltba járás és a bevitt tápanyag mennyiségét, addig mostanra a fogyasztás mértéke kezdi a járványt megelőző időszakot idézi – állítja a Nébih, a Debreceni Egyetem, valamint a TÉT Platform Egyesület kutatásában.
Logikus okai vannak a testsúly gyarapodásnak. A koronavírus hullámai alatt bezártak a konditermek, az emberek próbáltak minél több időt az otthonukba bezárkózva tölteni, ráadásul a home office sem éppen az aktív testmozgást erősítette. Egyre több lehetősége volt emellett online elintézni az ügyes-bajos dolgokat és ételrendeléseket. Ráadásul a kutatásból kiderült a magyar lakosság 38 százaléka 8 óránál többet tölt üléssel egy átlagos hétköznapon. Az első hullám alatt +1 kiló, a 2–3. hullám alatt pedig 30 deka jött fel átlagosan a magyarokra.
A Metropol felkereste Katus Attilát. A profi edző tanácsokkal látta el azokat, akik újra egészségesebb életmódra adnák a fejüket most a pandémia végét követően.
„Nem lepődtem meg, szerintem ez minden nemzetnél jellemző most a pandémia alatt. Ha megnézem a magyar táplálkozási szokásokat, akkor az önmagáért beszél, plusz a testmozgásban is van még hova fejlődnünk. Bár nagyon szeretjük nézni az olimpiát, attól még nem fogunk fogyni” – árulta el nevetve lapunknak Attila.
„A testmozgás napi rutinjára rászokni nehéz, de leszokni róla egyszerű” – nyilatkozta a szakember, aki arra is utalt, hogy látott már olyan esetet, amikor a Covid csak ürügyként szolgált a lustálkodáshoz. Sokan pedig azt mondják: na jó, most egy kicsit pihenek, nyaralok, és utána majd elkezdem.
A pandémia utáni visszatéréshez azt ajánlotta Katus Attila, hogy egyszerű, ha először a családdal együtt élvezhető sportolásba vágunk bele.
„Napozás helyett tollas, vízisportok, strandröplabda, túrázás. Ezt kéne most beiktatni, hogy a szervezet újra hozzászokjon a sporthoz. Ezt követően jöhet az edzőterem, az izzasztóbb mozgás” – mondta Katus, aki általánosságban az alábbi tippeket adta:
Mi is végeztünk egy gyorskutatást a metropol.hu oldalon, és az ott szavazók 31 százaléka nem hízott semmit, 19 százalék pedig még fogyott is a járvány alatt. Az eredmények:
6 kilónál többet 6%
3–6 kiló 12%
0–3 kiló 19%
Nem híztam 31%
Én fogytam 19%
Fogalmam sincs, kidobtam a mérleget 13%
Az online rendelés kényelmesebbé tette az otthoni bevásárlást. Ráadásul a pandémia alatt egyre népszerűbb lett az otthoni főzés, rengeteg oktató videó terjedt a neten, az emberek pedig maguk kezdtek el olyan ételeket sütni, főzni, amelyeket előtte megvettek a boltban, például rengetegen készítettek kenyeret. Emellett az éttermi ételeket is nagyobb arányban rendelték házhoz, a Netpincér tavalyi kimutatása alapján volt olyan ember, aki a pandémia alatt például két hónap alatt 8 millió forintot költött ételrendelésre.
Az Eurostat 2019-es felmérése szerint az Európai Unión belül Magyarország a negyedik legelhízottabb ország. A kutatás során az emberek magasságának és súlyának arányából álló BMI testtömegindexet hasonlították össze.
A Nébih kutatásából kiderült, 10 emberből három egészségesebben próbált táplálkozni a hétköznapjai során. Felismerték az emberek, hogy a zöldség- és gyümölcsfogyasztás növelése fontos, és a zsír, szénhidrát bevitelét csökkenteni kell. A válaszadók 17 százaléka pedig kisebb adagokat eszik, miközben csak a 9,5 százaékuk fogyaszt állításuk szerint nagyobb adagokat.
Megkérdeztük a budapestieket, hogy ők mit tapasztaltak a pandémia alatt a testsúlyukat illetően. Meglepetésünkre, a legtöbben odafigyeltek a tudatos táplálkozásra, és nem szedtek fel kilókat. Aki pedig mégis, az a sport hiányát, és nem a táplálkozási szokásának megváltozásának rótta ezt fel.
Éva: „Mi tudatosan táplálkoztunk, nálunk senki nem hízott a pandémia alatt, odafigyeltünk a zöldség és gyümölcsfogyasztásra. Sokat főztünk otthon, magunknak készítettük el az ételeket. Mi nem viseltük rosszul a bezártságot.”
Zsolt: „Én nem híztam, ugyanúgy jártam végig dolgozni, úgyhogy tartottam a súlyomat. Tudom, hogy sokan otthonról dolgoztak és rengeteg ételt rendeltek, de nekem nem igazán befolyásolta a testsúlyomat, hogy világjárvány volt.”
Ilona: „Tavaly óta szerintem egy kicsivel még többet is híztam, mint ami a kutatás szerint az átlag. Egyáltalán nem ettem többet, mint azelőtt, ám a vírus előtt rendszeresen tornáztam, a pandémiában viszont ez sajnos abbamaradt.
Nyomoz a rendőrség: a gyereket édesanyját leszúrták.
Olyan erős volt a szél, hogy fákat csavart ki, és még a koncerthelyszín tetőjét is felszakította.
A két gyermek is végignézte, ahogy lángokban áll a házuk.
Az édesanya élete csak egy hajszálon múlik.
Megdöbbentő jövendöléseket állított egy időutazónak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre