Agyő, műanyag! Leteszteltük, eddig bírja a papírpohár a meleg levest – Fotók!

A Metropol egy négyfős családi ebéd mennyiségét rendelte meg különböző éttermek kínálatából. Arra voltunk kíváncsiak, hogy másfél héttel az új szabály bevezetése után, mennyire álltak át a papír vagy éppen fa alapanyagú eszközök használatára az éttermek?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.07.12.
Kajakommandó

A szabály szerint új, egyszer használatos műanyag szállítmányt rendelni és árusítani tilos, azonban az üzletekben, étkezdékben található eszközöket még el lehet használni. Bármerre járunk, azt tapasztalhatjuk, hogy az utóbbi napokban az üzletekben leértékelve, vendéglátóhelyeken pedig ingyen osztogatva próbálnak szabadulni a felhalmozott plasztikoktól.

Családi adag – és a vele járó szemét Fotó: Metropol/CSF

A vendéglősök egyelőre a műanyagokat szórják ki

Négy étterem közül háromban egyáltalán nem használnak még alternatív megoldásokat, továbbra is műanyagban szállítanak. Ráadásul a levesek, pörköltek, szaftosabb ételek kiszállításánál még nejlonzacskóval is becsomagolva hozzák a futárok az ételt. „Nem tudom, nálunk hogyan fogják megoldani a műanyagmentes dobozolást, én még papírtányérokat se láttam az étteremben, egyelőre a műanyagokat szórjuk ki” – mondta el kérdésünkre egy fiatal ételfutár, István.

Tuti a csomagolás, még folpack is került rá Fotó: Metropol/CSF

A papírpohár nem ázik át

A multiéttermeknél már elkezdtek átállni a papírpohár használatára . „Nem az átázással van a probléma, hanem azzal, hogy ha a pohár fedője is papír, akkor könnyebben kiborul az ital, viszont már nem lehet körbe fóliázni műanyagba, így néha kifolyik a táskámban ” – árulta el Ádám, a netpincéres ételfutár. Egyetlen hely volt, ahol a levest egy papíralapú pohárban hozták. Ennek apropóján utánajártunk egy közkedvelt legendának, amely szerint azért rossz a papírpohár, mert könnyen átázik. Vekkerrel mértük, hogy a cukkinileves meddig bírja papírtárolóban. Teltek a percek, majd az órák, de egyáltalán nem ázott át. Sőt, még eldöntve is fotóztuk, és egy csepp sem folyt ki belőle, pedig 4 dl leves várta, hogy kiborulhasson. Annyira jól vizsgázott a papír, hogy akár még azt is bevállalhatjuk, hogy a maradék levest a hűtőbe tároljuk benne a vacsoráig.

A papírtartó tartós Fotó: Metropol/CSF

Az éttermekben áremelés várható

Az új rendelet értelmében nem csak a vendéglátóhelyeken tűnik el a műanyag evőeszköz és az egyszer használatos ételhordó, a boltokból is kikopnak olyan eddig alap termékek, mint a műanyag fültisztító pálcika, szívószál, parti pohár és tányérok. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az éttermekben valószínűleg áremelés várható, ugyanis a fa evőeszközök, vagy éppen a papíralapú ételhordók drágábbak, mint az eddig használt műanyagok, és az árukat ki kell valahogy termelni a fővárosi tulajdonosok szerint. „Sajnos nem tudunk mit tenni, drágábbak az újrahasznosított termékek, mint a műanyagok, így az árkülönbséget a vásárlókra kell terhelnünk” – mondta el lapunknak a IX. kerületi kifőzde egyik tulajdonosa Béla.

Még mindig nem ázott át Fotó: Metropol/CSF

Mit szól ahhoz, hogy nincs műanyagdobozos étel- és italszállítás?

Luca örül a döntésnek, de még nem találkozott a gyakorlatban papírpohárral. „Támogatom, még ha furcsa is elsőre, hiszen kiskorom óta része az életemnek a műanyag. Papírpoharakkal egyelőre meg nem volt tapasztalatom, a papír- szívószál viszont teljesen rendben van: nem ázik át, nem használhatatlan fél óra után se.”

Gyuszi otthon is szelektíven gyűjti szemetet. „Szeretnék azon kevesek közé tartozni, akik tesznek valamit a környezetünkért és fontos nekik a közös felelősségvállalás. Azt azért elismerem, hogy a papírszívószál sosem lesz olyan, mint a klasszikus műanyag, de valamit valamiért” – mondta lapunknak.

„Örülök a döntésnek és alapvetően én is szelektíven gyűjtöm a szemetet, szóval igyekszem picit jobban figyelni a környezetvédelemre” – válaszolta kérdésünkre Balázs.

Lajos úgy véli, jóval korábban be kellett volna tiltani a műanyag edényeket, de a fa evőeszközöket sem pártolja. „A műanyagot már korábban be kellett volna tiltani, de vajon hány fát kell kivágni ahhoz, hogy elkészüljenek a fakanalak? Nem beszélve arról, hogy miközben fagyit eszik az ember, ezekkel a kanalakkal olyan érzés, mintha az orvosi spatulát nyomnák le a nyelvem.”

Az alja sem folyik Fotó: Metropol/CSF

2 Magyarország méretű szemétsziget úszik az óceánokon

A föld óceánjaiban globálisan 22, a mai Magyarország méreteivel rendelkező szemétsziget úszik. Hazánkban évente három Gellért-hegynyi szemét termelődik, amelyből kéthegynyi műanyag.

Túlszennyezettek az élővizek Fotó: Getty Images

Ami még maradhat

A biológiailag lebomló műanyagok maradhatnak, és azok a nagyon könnyű műanyagok, amelyek falvastagsága 15 mikronnál kevesebb. Az egyszer használatos műanyag italtartó poharak és fedeleik egyelőre haladékot kapnak a létezésre, ezeket 2023. január 1-jétől nyilvánítják nemkívánatosnak.

Az egyszer használatos műanyag italtartó poharak és fedeleik egyelőre haladékot kapnak Fotó: Metropol

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás