A gyorséttermi láncok rögtön átálltak az újrahasznosítható termékek használatára, bár akadt olyan vendéglátós is, aki nem is hallott a törvényről.
Július 1-jétől a kormány környezetvédelmi okokból megtiltotta a legtöbb, egyszer használatos műanyag eszköz, valamint több más műanyag termékek forgalomba hozatalát. A Metropol több kifőzdét és éttermet is meglátogatott, hogy vajon sikerült-e az átállás az első napon. Kiderült, hogy a gyorséttermi láncok rögtön átálltak az újrahasznosítható termékek használatára. Az üdítőt, kávét papírpohárban adják, és a közeljövőben már a legtöbb helyen a poharak fedele sem marad műanyag.
A meglátogatott tíz vendéglátóhely közül nyolcnál hallottak a törvényről, két esetben viszont úgy tűnt, egyáltalán nem figyelik a kormány intézkedéseit.
A tulajdonosok mindannyian jó ötletnek tartották az új rendelkezést, viszont többen megjegyezték, hogy a duplájába kerülő környezetbarát eszközök beszerzését nem tudják a jelenlegi bevételek mellett megoldani, így árat kell majd emelniük.
„Sajnos nem tudunk mit tenni, drágábbak az újrahasznosított termékek mint a műanyagok, így az árkülönbséget a vásárlókra kell terhelnünk” – mondta az egyik IX. kerületi kifőzde tulajdonosa.
Hasonló véleményen volt a KebabTime étterem vezetője is: „A faeszközök, papírdobozok drágábbak, mint az eddig használt műanyag tárgyak. Ráadásul kérdem én, ezek után majd több fát fognak kivágni, hogy mindenhova jussanak fa evőeszközök?”
Kollégáink a hazai áruházláncok boltjait is meglátogatták, hogy kiderítsék, valóban drágábbak-e a fa- vagy papírtárgyak műanyag elődeiknél. Egyelőre úgy tűnik, még jóval többe kerülnek a helyettesítő eszközök. A papírpoharak ára a műanyag társaik duplája, a faeszközök pedig akár háromszor is többe kerülhetnek, mint a most kivont termékek. Egy étterem esetében ez minden bizonnyal már szabad szemmel is látható összeget tesz ki havonta.
A Metropol pontokba szedte, hogy melyek azok az eszközök, amelyektől hamarosan búcsút inthetünk:
Két engedményt is tartalmaz a törvény. Az egyik, hogy azokat a műanyag eszközöket, amiket már az üzletek vagy vendéglátóhelyek korábban megrendeltek, még lehet értékesíteni, illetve fel lehet használni. A másik pedig, hogy a csecsemők és kisgyermekek számára készített, valamint a speciális gyógyászati célra szánt műanyag árucikkekre nem vonatkozik a törvényi tilalom.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre