Mindössze egy hét kellett ahhoz Bhutánnak, hogy a felnőtt népességének 85 százalékát beoltsa koronavírus ellen. Magyarország – az egész világot nézve – a 12. helyen áll beoltottságban.
Ennél nagyobb beoltottságot csak két országnak sikerült elérnie (Izraellel szemben már csak minimális az elmaradás), de mindkét országban hónapokig oltottak ehhez. Bhután gyors beoltásához a helyi buddhista szerzetesek is hozzájárultak. Magyarországot Európában csak Málta előzi meg a beoltottságban. A világtérképen hazánk a 12. helyen áll, de az előttünk lévő államok közül sok a kevés lakossal rendelkező miniállam. A jelentősebb országok közül csupán Izrael, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Chile tudott megelőzni minket.
India januárban küldött először koronavírus-vakcinákat Bhutánnak, az ország viszont – ahelyett, hogy elkezdte volna beoltani 800 ezer lakosát – kikérte a helyi buddhista szerzetesek tanácsát, akik azt javasolták, hogy előbb a majom évében születettek kapják meg az oltást.
Bhutánban tehát megvárták a vallási szempontból legideálisabb időpontot, és március 27-én reggel 9:30-kor, ceremoniális keretek között beadták az első oltást – ismerteti a Portfolio.
Ennél mindössze két országban értek el nagyobb átoltottságot (legalább az első oltással), Izraelben és a Seychelle szigeteken, de mindkét helyen hónapokig tartott.
Az érdem természetesen nemcsak a vallási, de a politikai vezetőket is illeti, hiszen az országban rendkívül gyorsan húztak fel 1200 oltópontot, ahol gyorsan be tudták oltani a lakosságot. A miniszterelnök, Lotay Tshering maga is orvos, az egészségügyi miniszter, Dechen Wangmo pedig rangos amerikai egyetemeken szerezte orvosi végzettségét.
A kormányt 2018-ban épp a közegészségügyet érintő ígéretei miatt választották meg, és a járványkezelés eddig is kifejezetten sikeres volt. A tavaszi korlátozó intézkedések szigorúak voltak. A lakosság transzparens tájékoztatása és az oltási programhoz kapcsolódó rituális ünnepségek pedig növelték a vakcina elfogadásának hajlandóságát.
A járvány gazdasági hatásait viszont megérzik. A munkanélküliség rekordmagasra nőtt, bár még így is csak 5 százalék, ezen kívül inflációs aggodalmak is felütötték a fejüket. A koronavírustól független probléma, de a korrupciós botrányok is megszaporodtak az utóbbi időszakban, így a gyors oltási programmal a kormánynak volt mit ellensúlyoznia.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre