Sokáig hitték az orvosok, hogy gyerekekre nem veszélyes a Covid. Többségük valóban megússza enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen, de a brit mutáns már rájuk is veszélyes, egyre többen kerülnek kórházba. A tünetmentesen átesett gyerekeknél hetekkel a fertőzés elmúlása után is berobbanhat a sokszervi gyulladás.
Gyerekekre, fiatalokra sokkal veszélyesebb a koronavírus brit mutációja, sokkal súlyosabbak a tünetei. De nemcsak ez a veszélye a járványnak a kicsikre: a sokszervi megbetegedés a koronavírus időzített bombája: általában 2-4 hét után, esetenként még később jelentkezik.
Szűnni nem akaró láz, hatástalan antibiotikum, újabb és újabb aggasztó tünetek – ezzel néztek szembe a kis Léna szülei. Több napon át is 40 fokos láza volt, ehhez jött a kötőhártya-gyulladás, majd hányt, elvörösödött a tenyere és zavarttá vált. A Bethesda Gyermekkórházban a laboreredményeiből megállapították: erős gyulladás van a szervezetében. Az ultrahang vesegyulladásra figyelmeztetett. A kislányt az intenzív osztályra szállították...
Szerencsére a sokszervi megbetegedésre van gyors és hatékony gyógymód, de nem mindegy, a betegség melyik szakaszában kezdődik a kezelés. Léna szívét és veséjét is elérte a gyulladás, mire kiderült a baj. Azóta kiengedték a kórházból, de hetente vissza kell járnia kontrollra és gyógyszert is kap még.
– Ha felmerül a gyanú, hogy a gyermek nem egészséges, például keveset játszik, hamar leül pihenni vagy kivörösödik, bevérzik a szeme, ízületi fájdalmai vannak, hasfájásra panaszkodik, begyullad a kötőhártyája, makacs láza van, megduzzadnak a nyakán a nyirokcsomók, bőrkiütés jelentkezik, akkor érdemes felkeresni a háziorvost. A sokszervi gyulladás előrehaladtával ugyanis szaporodnak és súlyosbodhatnak a tünetek. Jobb, ha kiderül, hogy nincs nagy baj, mint ha jelentéktelennek ítéljük a tüneteket és emiatt későn ismerik fel a betegséget, ami légzési elégtelenséget, szív- és vérnyomás-problémákat, súlyos állapotot okozhat – nyilatkozta a Ripost7-nek dr. Mikos Borbála, a Bethesda Gyermekkórház Aneszteziológiai és Intenzívterápiás Osztályának osztályvezető főorvosa.
Az Egyesült Államokban több mint 1600 gyermeknél mutatták ki a koronavírus-fertőzés utáni sokszervi gyulladást, 60-80 százalékuk intenzív osztályra került, közülük 26 gyermek életét nem tudták megmenteni. A PIMS alacsony vérnyomást előidézve rontja a szervek vérkeringését és oxigénellátását, ezáltal súlyosan károsodhatnak a szervek. Okozhat szívizomgyulladást, szívbelhártya-gyulladást és súlyos szívritmuszavart is.
– Kiszámíthatatlan, mire képes ez a betegség – magyarázta dr. Mikos Borbála - Mivel az egész szervezetet érinti, a gyógyulás időpontja és a szervek működésének helyreállási ideje szintén megjósolhatatlan. Tapasztalataink szerint minél korábban kezdődik a megfelelő kezelés, annál gyorsabban javul a gyermek állapota, annál rövidebb ideig kell kórházban lennie. A már otthon lábadozó gyerekeknél elengedhetetlen a folyamatos ellenőrzés, ha ugyanis visszaesést észlelnek a szakemberek, akkor szükségessé válhat a kezelés módosítása.
1. Gyengeség
2. Aluszékonyság
3. Terhelés esetén korai kifáradás
4. Kötőhártya-gyulladás
5. Repedezett, vörös ajkak
6. Málnanyelv, epernyelv
7. Duzzadt nyirokcsomók
8. Vizenyős kezek, lábak
9. Kiütések
10. Hasfájás
11. Hasmenés
12. Hányás
13. Tartós, magas láz
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre