Elképesztően népszerű a kormány állatvédelmi párbeszéde

Eddig 137 ezren töltötték ki azt az online állatvédelmi felmérést, amelyet a napokban indított a kormány. A párbeszéd egy hónapig tart, mindenki véleményét várják. Az újonnan alakult Állatvédelmi Központ és az Állatorvostudományi Egyetem is szervezett szakmai napot a kérdésben. Az eseményen állatorvosok, kriminológusok, pszichológusok és bűnügyi pszichológusok tartottak előadást.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.02.16.
A nap embersége

Az állatbántalmazás elleni törvények szigoráról, az állattartás jogi megfogalmazásáról, valamint az állatok különböző szerepeltetéséről kérdeznek abban a 13 kérdést feltevő kérdőívben, amelyet online lehet kitölteni. A felhívást több szakmai civil szervezet illetve az állatbarátok is örömteli kezdeményezésnek tartják.

A párbeszédet az Állatvédelmi Központ is támogatja

- Előremutató lépésnek érezzük azt,hogy egy országos felmérés születik állatvédelem témájában. A hazai érdekvédők régóta vágynak arra a figyelemre, amit szerencsére egyre jobban megkapnak. Ennek nagyon fontos pontja a kérdőív, ami napirenden tartja azokat a legfontosabb kérdéseket, amelyek az állatvédelmet foglalkoztatja, illetve beemeli a köztudatba. Emellett tudatosítja olyan emberekben, csoportokban is, akik ezzel egyébként nem feltétlen foglalkoznának - mondta el a Metropolnak Vetter Szilvia, a Központ vezetője.

A szigorú szabályok indokoltak

A Központ egyébként szintén két héttel ezelőtt indított egy kutatást a civil állatvédelmi szervezetek körében, ami felméri azokat a legfontosabb területeket a hazai állatvédelmen belül, ahol még kutatási hiányokat találni. A szakmának február 14-ig volt lehetősége visszajelezni.

Kiből lesz az állatkínzó?

Ilyen névvel indított szakmai napot február 12-én a Központ és az Állatorvostudományi Egyetem. Az eseményen állatorvosok, kriminológusok, pszichológusok, és bűnügyi pszichológusok is tartottak majd előadást.

- Amikor elkezdtük kidolgozni a program pontokat arra koncentráltunk, hogy az állatkínzást ne az állatok szemszögéből, hanem az elkövető oldaláról vizsgáljuk meg. A szakértők segítségével, inkább a pszichológiai jellemzőket vizsgáltuk - tájékoztatta lapunkat Vetter Szilvia, aki hozzátette: azt a jelenséget térképezzük fel, hogy mi vezet ahhoz, hogy egy kiskorú egyén például állatot bántalmazzon, melyek a motivációik.

- Csak akkor tudunk harcolni egy jelenség ellen, hogyha megértjük. Akkor tudjuk csökkenteni az esetek számát, hogyha tudjuk, hogyan válhat valakiből állatkínzó.

Fotó: Shutterstock

Van még hova fejlődni a felelős állattartásban

Bár rendszeres Budapesten, hogy fuldoklik a város a kutyagumiban, mégis a felelőtlen gazdik egyre kevesebben vannak és a felnövő generáció fogékony a kedvenceikkel való igényes foglalkozásra.

- Felívelő szakaszban vagyunk, egyre elterjedtebb a felelős állattartás eszmeisége Magyarországon. Az igény azonban adott, a fiatalok nyitottsága vitathatatlan. Fogékonyak az állatvédelemre, jól szeretnék csinálni. Az elkövetkező évtizedek alatt hatalmas változásokra számítunk - hangsúlyozta a Központ vezetője.

REX Kutyaotthon Alapítvány is örömmel fogadta a felülről jövőkezdeményezést

A szervezet már 15 éve tart különböző állatvédelmi foglalkozásokat, és az elmúlt 10 évben bővült az előadásaik sora. Törekednek arra, hogy már kisgyermekkorban a felelős állattartásra neveljék a gyerekeket. Továbbá lapunknak elmondták: ők fontosnak tartják például azt, hogy minden hazai kutyát chippel lássanak el, hogy ezáltal belehessen azonosítani a kutyáját elhagyó, vagy éppen bántalmazó személyeket.

Ne fordítsd el a fejed!

Fontos, hogy mindenki odafigyeljen a környezetében élő állatokra és ha bántalmazott állatokat lát, azonnal értesítse a helyi állatvédelmi szervezeteket vagy a rendőrségnél tegyen feljelentést. Állatvédelmi bejelentés a Kormányablakokon keresztül is tehető.

 

Az agrár tárca külön figyelmet fordít a védelemre

Állatvédelmi társadalmi párbeszéd indult, online kérdőív formájában várják a lakosság véleményét - mondta Nagy István agrárminiszter a NOÉ Állatotthonban. A kérdőívet az allatvedelem.kormany.hu oldalon lehet kitölteni, és az elkövetkező egy hónapban lehet beküldeni. A tárcavezető ismertette: a kormány és az Agrárminisztérium törekszik arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel elősegítse az állatok jólétének javítását és a felelős állattartás térnyerését a lakosság körében. Ebben a szellemben indítják el a társadalmi párbeszédet is, amelynek célja, hogy biztosítsák az információcserét, a szorosabb együttműködést az ágazatot érintő jogszabályok előkészítésében, az átfogó programok és stratégiai dokumentumok megalkotásában. A központi költségvetésben 2017 óta az agrártárca kezdeményezésére külön forrás áll rendelkezésre, amely 100 százalékban állatvédelmi célokra fordítható - közölte a miniszter. Kitért arra, hogy emellett figyelmet fordítottak az ivartalanításra is: 2019-ben a kormány 100 millió forintot biztosított az ezzel kapcsolatos programra - tette hozzá Nagy István.

A NOÉ Állatotthonban tartott sajtótájékoztatót itt tekintheti meg:

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.