5 új otthoni szokás a járvány miatt - így alakította át a koronavírus az életünket

2020-ban fenekestül felfordult az életünk. A koronavírushoz alkalmazkodnunk kell, és ez az otthonaikat is teljesen átalakította.



Megosztás
Szerző: Holló Bettina
Létrehozva: 2020.11.18.
Változás otthon szokások

Idén megváltoztak a hétköznapjaink: olyan dolgok váltak teljesen természetessé rengeteg családban, amiket korábban még nem csináltak.

Megtanultunk webkamerába beszélni: hiánycikk lett a webkamera és a laptop

Sok családban még sohasem „videókonferenciáztak” eddig - idén azonban rengeteg család tanulta meg használni az okoseszközöket a távmunka és a digitális oktatás miatt, valamint azért, mert a járvány miatt veszélyes meglátogatni idős rokonainkat. Ma már természetes, hogy a gyerek tanórára jár a laptopon keresztül, vagy a szülő videókonferencián keresztül dolgozik, vagy videóhívással beszélget a nagymamával - tavaly a legtöbb családban ezek még egyáltalán nem számítottak természetesnek. Nem csoda, hogy most, a második hullám közepén sokfelé hiánycikk lett a laptop és a webkamera. - Egy héttel ezelőtt, a bejelentést követő pár órában érezhetően elindult egy roham – erről az egyik műszaki áruház alkalmazottja mesélt a Metropolnak.

- A webkamerákból teljesen kifogytunk, de laptopból és tabletből is fel kell tölteni a készleteinket. Főként a középiskolások, egyetemisták vitték ezeket a termékeket. Emellett nagy volt az érdeklődés a játékkonzolok iránt, nincs hova menni, sokan csak így tudnak kikapcsolódni – tette hozzá a dolgozó. A Budapest Bank friss felmérése szerint a magyar háztartások négyötödében található valamilyen videójátékhoz szükséges eszköz.

Fotó: Shutterstock

Házhoz rendeljük az ételt

Sokan rendeltek korábban is ételt, de idén lett „nagyüzemi” a dolog - pláne, hogy zárva vannak az éttermek és a plázák éttermi részei, csak elvitelre lehet kérni. Most aki ételt rendel, még segít is másokon: az óriási bajban lévő vendéglátósok munkahelyeit menti meg. Az ételfutároknak most minden eddiginél több dolga van. -Meglátszik a változás a rendelések számán, az elmúlt pár napban rengeteg új címmel találkoztam. Ez főként amiatt lehet, mert bezártak a középiskolák, így a diákok inkább otthonra rendelnek ebédet. Hatalmas a pörgés, egy nap 30 címet viszek ki, de van, hogy többet – mesélte a Netpincérnél dolgozó Ricsi, aki tavasszal épp a vírus miatt váltott munkát. -Ez egy jó menekülő útvonal, a múlt héten is sokan jelezték, hogy szeretnének hozzánk csatlakozni – mondta a futár. Bár a legtöbb cégnél már bevezették az érintésmentes ételkiszállítást, Ricsi szerint egyelőre nem sokan, tízből csupán két-három ember él ezzel a lehetőséggel. A Falatozz.hu országos ételrendelő portál adatai szerint az első hullám alatt az új megrendelők tábora 59%-kal növekedett, és bár a tendencia nyáron lelassult, az elmúlt 5 hónapban további 10%-kal nőtt az új regisztrálók száma.

Ricsi (Fotó: Metropol)

Konditerem lett az otthonunkból

Az elmúlt napokban a sportolási szokásaink is átalakultak. A kinti edzéshez már hideg van, a konditermek zárva tartanak, ráadásul este 8 óra után kijárási tilalom van, futni sem lehet elmenni.

- Bár tavasszal is sokan szereztek be otthoni sporteszközöket, most ismét volt egy fellendülés. Azt látom, hogy aki megteheti, az megpróbál a saját otthonából konditermet varázsolni. A fitneszgépek eladása például jelentősen megnőtt utóbbi napokban. Folyamatosan rendeljük ezeket az eszközöket, a vásárlók viszik mint a cukrot – tudtuk meg az egyik sportáruház alkalmazottjától.

Olvasónk, Kinga személyi edzőnek tanul. Korábban szinte minden nap járt konditerembe, így valósággal sokkolta a múltheti bejelentés. -Nem könnyű ez a helyzet, hisz személyi edzőnek tanulok, muszáj edzenem. Hamar megbarátkoztam az otthoni edzéssel, már a szükséges eszközöket is beszereztem - mesélte lapunknak a 25 éves Kinga.

Fotó: Metropol

Neten vásárolunk, még karácsonyra is

Régen is sokan rendeltek az interneten dolgokat, de most a fél kereskedelem „átköltözött” a webre: a tavaszi karantén óta nemcsak készételeket, de alapanyagokat is egyre többen rendelnek házhoz. A Tesco Doboz közleménye szerint sokan a karácsonyi nagybevásárlást így szeretnék elintézni. Így van ezzel olvasónk, Lilla is. –Minek menjek tömegbe, ha a kanapéról is megrendelhetem a szükséges alapanyagokat? – tette fel a kérdést a 32 éves budapesti lakos. Nem véletlen, hogy 2020 első félévének online forgalma 34,8 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakát - most, a második hullám még brutálisabb lehet a forgalomnövekedés. Ma már nem meglepő, hogy a nagymama neten rendel cipőt az unokának, online és házhoz szállítással intézzük a bevásárlást vagy így vesszük meg a karácsonyi ajándékot - áttörés volt ebben is ez az év.

Fotó: Shutterstock

Mozi helyett tévé, sorozat és netes közvetítések

Koncertek, bulik, összejövetelek híján a szabadidőnket is másképp töltjük, főleg, hogy a mozik is bezártak, koncertre, színházba sem lehet menni - csak online közvetítéseket nézhetünk. Az adatok szerint idén jóval többet ülünk a képernyő előtt, mint tavaly: mozi helyett tévésorozatokat nézünk, így ugrásszerűen megnőtt már tavasszal az HBO GO és a Netflix előfizetőinek száma, és a „hagyományos” tévécsatornák előtt is több időt töltünk. Ez az az év, amikor ugrásszerűen megnőtt a sorozatfüggők száma... És még hol van a járvány vége?

Fotó: Shutterstock

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás