Halála előtt ismerhette meg az unokáját a pénteken elhunyt legenda. Son három éve visszaköltözött Velembe, hogy a betegeskedő színésznő mellett lehessen.
A Bors megtudta, hogy három éve ismét Magyarországra költözött Son, Törőcsik Mari Vietnámból örökbe fogadott fia. Csak a beavatottak tudtak róla, hogy tizenöt év távollét után Velemben telepedett le, hogy anyukája mellett lehessen. Nemrég a saját háza is felépült a színésznő falujában, a híres parasztháztól alig másfél percnyi sétára. Csengetésünkre a gyászoló férfi kinézett az ablakon. Neveltetése okán mindig is kerülte a nyilvánosságot, és most sem kívánt bővebben nyilatkozni, de annyit elárult, hogy rettenetesen fáj neki jótevője elvesztése.
– Nagy ajándék, hogy az utolsó években ismét mellette lehettem és rendszeresen átmehetett hozzá a lányom, az unokája – mondta megtörten Son.
Horváth Miklós, a falu egykori polgármestere abban a különleges helyzetben van, hogy az elhunyt színésznő tiszteletbeli rokonként kezelte, így tanúja volt a család minden örömének, bánatának.
– Son engem kért fel, hogy legyek a lánya keresztapja. A múlt héten ünnepeltük Zsófi nyolcadik születésnapját. Kapott egy szép tortát, aminek nagyon örült, bár a hangulatára rányomta a bélyegét, hogy szeretett nagymamája nem lehetett velünk – mondta a férfi, aki 23 évig vezette a települést.
A vietnámi fiú sorsa regénybe illő. Törőcsik Mari és hitvese, Maár Gyula a közös lányuk, Teréz születése után szeretett volna fiút is. Úgy vélték, testvér nélkül egy gyermeknek sem jó felnőni. Ekkor egy váratlan fordulat teljesen felbolydította a család életét.
– Véletlenül láttam egy német dokumentumfilmet, amelyben bemutattak egy kisfiút, aki a vietnámi háborúban veszítette el a családját. A testvére a saját életét áldozta fel érte. Ez mélyen meghatott minket, ezért elhatároztuk, hogy örökbe fogadjuk – mondta korábban munkatársunknak a nemzet színésze.
A fiút két év alatt sikerült felkutatni, de kiderült, addigra elmúlt 16 éves, és katonaköteles lett. A háború alatt sok gyermeket örökbe adtak külföldre, ám ezt a gyakorlatot beszüntették.
– Érkezett egy levél, amiből kiderült, hogy velem kivételt tesznek. Kiderült, hogy egy befolyásos férfi korábban Magyarországon dolgozott, és szerette a munkásságomat. Azt mondták, hogy választhatok egy gyermeket az árvaházból, de én rájuk bíztam a döntést. A vér szerinti gyermekemet sem választottam, hanem a jóistentől kaptam – emlékezett vissza Törőcsik egy budapesti szálloda kávézójában.
A színésznőnek végül Hanoiban, az elnöki palotában adták át Sont, akinek még a korát sem tudták pontosan megállapítani. A hatóságok a háború után találtak rá Vietnámban egy amerikai börtönben igen rossz állapotban. A kisfiút azonnal megszerették, és boldogan szálltak fel vele a repülőgépre. Magyarországon kezdetben akadtak nehézségei, hiszen nem beszélte a nyelvünket, de hamar megtanult magyarul, és teljes volt a család boldogsága.
Son a gyönyörű ifjúkora után visszaköltözött szülőhazájába, Vietnámba, és ott is nősült meg. Közel másfél évtizedig élt Saigonban, ahol súlyos betegség támadta meg a szervezetét. A művésznő ezzel kapcsolatban azt mondta munkatársunknak, hogy a gyermekén csak egy méregdrága gyógyszer és az Úr segíthet.
– Húszezer dollárt küldtem Sonnak, így kiválthatta, amire szüksége volt. Szerencsére javult az állapota – mondta meghatottan Törőcsik Mari.
A színésznő mindig ügyelt arra, hogy a gyermekeit megóvja a nyilvánosságtól, ennek megfelelően ritkán álltak fényképezőgép elé, bár később szívesen adott róluk gyermekkori fotókat a lapoknak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre