Kígyók, pókok, robotkutya - őszi szünet a Természettudományi Múzeumban

Asztrofotók és mesterséges intelligencia is beköltözik rövid időre a múzeum falai közé.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2023.10.31.
természettudományi múzeum mesterséges intelligencia őszi szünet

Tarts velünk az őszi szünetben is!

Október 30. hétfőtől, november 3. péntekig, minden nap 9.00-16.00 Egzotikus állatbemutató
Tanulás, élmény, libabőr... Félsz a kígyóktól, pókoktól és skorpióktól? Vagy épp ellenkezőleg, rajongsz értük? Mindkét esetben itt a helyed! Ismerd meg ezeket a „nemszeretem” állatokat, ha elég bátor vagy, kézbe is veheted őket! Vörösfarkú boa, fekete patkánysikló, gabonasikló, királysikló, korallsikló, amúrsikló, tarantula, erdei óriás skorpió, óriás ezerlábú, sisakos és párduckaméleon vár az őszi szünetben.

Fotó:  Facebook


November 3. péntek 16.00-18.00 - A Magyar Tudomány Napja - Hogyan használható a mesterséges intelligencia a természettudományokban?
Hogyan segíti napjainkban az MI a természettudományos kutatásokat? Hogyan halad az emberiség technológiai evolúciója a jövőben, tudunk-e élhető jövőt teremteni a technológia segítségével?
Az előadások a helyszínen ingyenesen megtekinthetők, valamint online élőben közvetítjük a múzeum youtube csatornáján.
Előadóink:
Dr. Rab Árpád, jövőkutató (Nemzeti Közszolgálati Egyetem): MI és mi - jövőformálás a mesterséges intelligencia segítségével.
Az előadásban az emberiség technológiai evolúciójáról, illetve a jövőformálás lehetőségeiről lesz szó a technológia segítségével, egy élhető jövő érdekében.
Németh Endre, matematikus: A gépi tanulás és az Árpádok eredete
Napjainkban a humángenetikai vizsgálatok elérhetőbbé válása miatt az egész világon gyorsan növekvő genetikai adatbázisok keletkeznek. Ezeket a tanuló algoritmusok alapján működő számítógépes programok segítségével nagyon sok érdekes kutatásban lehet használni. Talán az egyik legizgalmasabb terület a történeti korú csontmaradványok genetikai profiljának kiértékelése.
Dr. Bálint Zsolt főmuzeológus (Magyar Természettudományi Múzeum): A boglárkalepkék kék színének 50 árnyalata
A lepkék szárnyain található pikkelyek nanoszerkezete páratlan színárnyalatok előállítására képes, és fontos funkciókat lát el e rovarok életében. Vizsgálataink során mesterséges neurális hálózat alapú kiértékelés segítségével igazoltuk, hogy a Boglárka-rokonú lepkéknél mind a szárnyak színei, mind az azokat előállító fotonikus nanoszerkezetek felhasználhatók a fajok roncsolásmentes határozására.
Dr. Zsebők Sándor tudományos munkatárs (Ökológiai Kutatóközpont): Az éjszaka hangjai
A denevérek vokalizációja számos biológiai tudományág érdeklődésének a középpontjában áll, így a denevérhangok ismerete elengedhetetlen a taxonómia, a viselkedéstudományok, az ökológia, és a konzervációbiológia számára. Az utóbbi időben létrehozott nagy hangadatbázisok lehetőséget biztosítanak a denevérhangok mesterséges intelligencia segítségével történő detektálására és faji szintű azonosítására, ami áttörést hozhat számos, denevérekkel kapcsolatos kutatás számára.

November 4. szombat 9.00-16.00
Határ a csillagos ég! – Robotkutyától a csillagokig
Ismerd meg a világ legkedveltebb robotkutyáját a Magyar Természettudományi Múzeumban! A 12 kilogrammos négylábú robotplatform követi gazdáját, sétál, fut, terheket cipel, lépcsőzik, sőt, ugrik, pacsit ad, két lábon áll. Ezek a mozdulatok emberként egyszerűnek tűnhetnek, de a robotika számára igazi forradalmat jelentenek. Gyere elé, és tudd meg, mit tud, mire jó egy robotkutya!
2023. november 4. szombat Cansat verseny 2024, a Magyar Asztronautikai Társaság rendezvénye
2023. november 4. szombat 17:00 Csillagképek – Asztrofotó kiállítás megnyitó, a Magyar Asztrofotósok Egyesületének rendezvénye









Top hírek

Néprajzi Múzeum

Ruhacsere a Néprajzi Múzeumban

Ha lapul a szekrényedben néhány olyan női/férfi/gyermekruha, amely, habár jó állapotban van, de mégsincs használatban, hozd be és nézz körül, hátha találsz helyette valamit, ami jobban elnyeri a tetszésed.





Hírlevél-feliratkozás