„Esténk sztárja a 22 százalékos megvilágítottságú, pengeéles, kráterekkel tarkított holdsarló” - áll a Svábhegyi Csillagvizsgáló programajánlójában.
„Első pillantásra a sarló közepén díszelgő Mare Crisium (Válságok-tengere) szabályos, kerek, hegyes peremmel körbevett becsapódási medencéje üdvözöl minket. A többszázszoros nagyítású távcsőóriásunkkal a kisebb alakzatok is olyan részletessé válnak, mintha a Holdon sétálnánk. Az északi féltekén a frissen felkelt Atlas kráter teraszos fala vár, a kráter alját rianások szabdalják.
Az egyenlítőn a Mare Fecunditatis (Termékenység-tengere) lávával elárasztott, izgalmasan erodált felszíne, és a holdi Pireneusok hegyei várnak. A déli féltekén pedig egy valódi óriás, egy kráterszörny kecmereg kifelé az árnyékból a kelő nap sugaraiban: A Janssen kráter egy 201 km-es átmérőjű, rianásokkal szabdalt fenekű óriáskráter, melynek falára kisebb kráterek sokasága telepedett rá.
A holdbéli tájak után a téli ég egyik legfényesebb, szabad szemmel is látható nyílthalmazát, a Fiastyúkot vesszük távcsővégre. A közeli, bő 400 fényévre levő halmaz vázát tucatnyi fényes, fiatal, kékesfehér óriáscsillag adja, melyek némileg a Göncölszekér alakjára hasonlítanak. Távcsővel további érdekességek bukkannak fel benne, mint a Maia körüli négyescsillag, vagy az Alcyone után induló hatos csillaglánc.
Aggódsz, hogy borult lesz az idő? Ez sem szegje kedved, izgalmas és rendkívül látványos programelemekkel készülünk erre az esetre is, amit viszont csak ekkor láthatsz! A hangulat és jókedv garantáltan napsütéses lesz!”
Időpont: február 5., 18 óra
Helyszín: Svábhegyi Csillagvizsgáló (Konkoly-Thege Miklós út 15-17. Budapest 1121)
Bővebben itt tájékozódhatsz.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre