A túlagyalás zsákutcája és a kivezető út lehetőségei

Túlagyalás, túlgondolás, kattogás - szinte mindenki számára ismerős jelenség. De vajon valóban ez életünk tönkretételének egyik legbiztosabb módja?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.11.15.
pszichológia

A Be Smart Klub eseményének előadója Kenyeres András business coach, mentor, a magyar férfi vízilabda-válogatott mentáltrénere, akinek az előadásában többek között az alábbi kérdésekre keresik a válaszokat:

Fotó: Facebook

- Miért vagyunk képesek a legjelentéktelenebbnek tűnő dolgokon is napokig rágódni?

- Mi az oka a túlagyalásnak? Döntésképtelenség? Önbizalomhiány? Túlérzékenység?

- Miért mindig a legrosszabb kimenetelre gondolunk? Előrelátás ez, pesszimizmus, vagy micsoda?

- Abba lehet-e hagyni a túlagyalást?

- Milyen módszerekkel lehet leküzdeni?

- Hova vezet az állandó aggodalmaskodás, túlagyalás?

- Mi az a tudásillúzió és miért vagyunk eszméletlenül rossz jövendőmondók?

Egy új vállalkozás indítása, egy régi rossz szokás elhagyása, vagy egy új kialakítása. Egy meggondolatlan mondat párunknak, barátunknak; munkahelyváltás, nemet mondani egy felkérésre, vagy éppen új életet kezdeni… csak néhány olyan szituáció, amin képesek vagyunk napokig, hetekig, vagy legrosszabb esetben egy egész életen át agyalni, ahelyett, hogy cselekednénk. A túlagyalás másik szokványos formája, hogy folyamatosan újra játsszuk a fejünkben a stresszes, vagy kínos emlékeket, ostorozva magunkat, hogy miért nem máshogy cselekedtünk. Olyan kérdéseket teszünk fel magunknak, amikre lehet, hogy válasz sincsen, de mi újra és újra megpróbálkozunk azzal, hogy (fejben) megoldást találjunk rá.

Vannak, akik azt mondják, hogy a túlagyalás hasznos is lehet, hiszen ők csak felkészülnek lélekben minden eshetőségre, míg mások szerint a túlgondolással egy aprócska dombnyi problémát alakítunk heggyé. Bárhogy is van, az biztos, hogy ha hosszútávon nem tudjuk „kikapcsolni a negatív gondolatainkat” és állandóan egy problémán kattogunk – legyen az valós, vagy fiktív-, azzal csak életben tartjuk azt a problémát, ezáltal megkeserítve saját életünket.

De akkor mi a megoldás? Biztosan te is tudod, hiszen számtalanszor hallottad már az ilyenkor érkező jó tanácsokat: „Engedd el! Vágj bele!” – na jó, de mégis, hogyan?

Az előadás megtekintése jegyvásárláshoz kötött!









Top hírek

Néprajzi Múzeum

Ruhacsere a Néprajzi Múzeumban

Ha lapul a szekrényedben néhány olyan női/férfi/gyermekruha, amely, habár jó állapotban van, de mégsincs használatban, hozd be és nézz körül, hátha találsz helyette valamit, ami jobban elnyeri a tetszésed.





Hírlevél-feliratkozás