A Fantázia és Valóság online előadássorozatban ismert és kevésbé ismert science fiction műveken keresztül próbálnak rávilágítani a Svábhegyi Csillagvizsgáló munkatársai az ismert fizikai valóság érdekességeire és korlátaira.
1. rész – 2021 Űrodüsszeia – A Naprendszer meghódítása
Az emberiség szinte születése óta kulcsfontosságú problémaként tekint a Naprendszer, illetve a benne otthont kapó bolygók mozgásának megismerésére. Éppen ezért talán nem meglepő, hogy jóval az űreszközök megjelenése előtt is sokan érdekesnek találták az űrutazás akkor még pusztán gondolati lehetőségét. Mindez nem csak a tudományos művekben, hanem a nagyközönségnek szánt szórakoztató irodalomban is előszeretettel megjelenik egészen azóta, hogy Jules Verne, vagy H. G. Wells először gondolkodott el az emberes holdutazás lehetőségén.
Vajon miféle elképzelt jövőt tárnak elénk az első sci-fik megalkotói? Hogyan képzelik el az űrutazást a XIX. század írói? Miként vetíti előre a Mars terraformálásának lehetőségét Andy Weir vagy Ray Bradbury? Hogyan nyílik rálátása az embernek a külső Naprendszerre a 2001 Űrodüsszeia című könyvben, illetve a Térség sorozatban?
Előadók: Vinkó József és Könyves-Tóth Réka
Időpont: november 25., 18 óra
Bővebben itt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre