Pontszám megvan, lakás nincs - a főváros új diákjai rögtön falba ütköznek

Karácsony Gergely 2019-ben még azt ígérte, hogy letöri az albérletárakat és az önkormányzat lakhatási programot indít a diákoknak, egyik sem valósult meg. A diákoknak a lakhatás a legnagyobb probléma Budapesten, kevés a kollégium és ami van, az sincs túl jó állapotban.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.23.
ponthatár egyetem kollégium felvételi lakhatás

A diákok öröme a felvételi ponthatárok kihirdetése után nem tart sokáig, merthogy a leendő gólyák tömegei készülnek arra, hogy a fővárosba költözzenek, ám azonnal szembesülnek a rideg valósággal: Budapesten nehéz lakhatást találni.

diák
A diákoknak nincs sok választási lehetőségük, Karácsony Gergely hiába ígért több kollégiumi férőhelyet  Fotó: Szakony Attila / Zalai Hirlap

A lakhatási válság évről évre ismétlődő rémálommá vált a fiatalok és szüleik számára. Minden évben több ezer fiatal költözik Budapestre, hogy elismert felsőoktatási intézményben tanuljon.  A város vonzó a pezsgő egyetemi közösséggel, de albérletet találni megfelelő áron nehéz, kollégiumi férőhelyet pedig szinte lehetetlen.

Bár Karácsony Gergely 2019-ben még kampányígéretként vállalta, hogy letöri az albérletárakat, és önkormányzati diákbérlakásprogramot indít, ennek a mai napig nincs nyoma.

A számok önmagukért beszélnek: országosan 310 ezer hallgatóra alig 50 ezer kollégiumi férőhely jut, Budapesten pedig mindössze 15 ezer férőhely van. Megtudtuk: a HÖOK már évekkel ezelőtt jelezte, hogy legalább 10 ezer új ágyra lenne szükség, de azóta sem történt semmi. 

A meglévő budapesti kollégiumok többsége siralmas állapotban van. Az épületek többsége elavult, sokat évtizedek óta nem újítottak fel. A belváros közeli kollégiumok többsége pedig egyenesen romos. A peremkerületi kollégiumokkal az a baj, hogy messze vannak az oktatási intézményektől. 

Annak, aki nem jut be kollégiumba, marad a horrorisztikus albérletpiac vagy a nagyon drága magánkollégium. A fővárosban már havi 270 ezer forint egy átlagos albérlet és 110 ezer egy szoba - írja az ingatlan.com, bár az egyes kerületek között óriási különbségek vannak. A legdrágább a II. kerület 370 ezer forintos havi átlaggal, a legolcsóbb pedig a XXIII. kerület, havi 160 ezer forintos átlagos albérletárral. A portál adatai szerint az idén 15 százalékkal több a hirdetés, de a felvételizők száma is rekordot döntött. 

A Diákváros-projekt, amit a kormány indított,  remény a probléma megoldására. A IX. kerületi rozsdaövezetbe tervezett városrész 12 ezer férőhelyet biztosít majd a jövő diákjainak.  Emellett egy élhető, városi környezetet is kialakítanak, sportpályákkal és zöld parkokkal. Ez azonban még a jövő zenéje. A főváros magukra hagyta a diákokat.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.