
Benczúr-akadémia: 150 éve született Huszka Jenő
Zelinka Tamás ismeretterjesztő előadása a Szegeden 1875. április 24-én született Huszka Jenő zeneszerzőről.
A Munbangsau kalligráfia csoport - immár ötödik kiállításán - 2025 tavaszán Jun Dongdzsu (1917-1945) költészetének kíván emléket állítani.
A belső, elmélyült vívódások és az ellenállás poétájának is gyakran nevezett költőzseni mindössze 27 évet élt, s e tragikusan rövidre szabott élet során egyetlen verse sem jelenhetett meg. A Kína területén található Csilinben született, és a koreaiakra ólomként nehezedő japán gyarmati uralom (1910–1945) alatt vált felnőtté – ez a történelmi időszak pedig mélyen meghatározta költészetét, ugyanakkor sorsát is megpecsételte.
Jun a szigorú cenzúra ellenére is koreai nyelven írt, szűkszavú kifejezésmóddal és természeti képekkel tárva fel a gyarmati elnyomás komor lelki küzdelmeit. Néhány verséből azonban a gyermeki, ifjú lélek feltörő ujjongása még át-átsugárzik, ám ezt a megszálló hatalom megfigyelési akciói, a gyanúsítások, a letartóztatások következetesen letörték, s végül a japán fukuokai börtön egy fiatal, érzékeny művészlélek utolsó, sötét napjait hozta el.
A Munbangsau csoport Moon Chang Seok tanár úr összeállításával a költő 14 versét dolgozta fel 21 kalligrafikus írással elkészített tekercsen. Megjelenik többek közt a talán legemblematikusabb költői lenyomat, az „Előhang”, mely az 1948-ban posztumusz kiadott „Az Ég, a Szél, a Csillag és a Vers” c. verseskötetben lelhető fel.
Látogatóink figyelmébe ajánljuk a költő hét kalligráfusunk közt felosztott, szívbe hatoló „Éjjel a csillagokat számolom” című versét is, melyet, bár ugyanabban a stílusban (Klasszikus Palota-stílus, 정자체) vittünk tekercsekre, mégis egyértelműen tükröződik a kalligráfusok egyénisége, kifejezésmódja.
A versek magyar nyelvű fordítása Osváth Gábor munkája
Kiállításunk megtekinthető a Koreai Kulturális Központ 2. emeletén 2025 június 28-ig, hétfőtől péntekig 12 és 20 óra között.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a belső teremben elhelyezett alkotások tanórák idején nem látogathatók.
Időpont: április 28. 18.00
Helyszín: Koreai Kulturális Központ (Budapest, Frankel Leó út 30-34, 1023)
Zelinka Tamás ismeretterjesztő előadása a Szegeden 1875. április 24-én született Huszka Jenő zeneszerzőről.
Kezdő és haladó zenészek, zenekedvelők, érdeklődők egyaránt csatlakozhatnak hangszerrel vagy anélkül.
Kubovics László fiatal kora óta érdeklődik a fényképezés iránt, azonban nagyjából 10 éve, egy madárleses fotózás alkalmával vált igazán szenvedélyévé.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre