Március 15. a Budavári Palotanegyedben – rengeteg családi programmal!





Egész napos ingyenes ünnepi programok a budai várban és a Várkert Bazárban.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.03.15.
családi

Részletes programok és helyszínek:

Lebilincselő látvány Fotó: Facebook

Várkert Bazár

Március 15-i ünnepi gyermekprogramok

10.00–17.00 Huszárakadémia

„Kishuszárok, nagyhuszárok figyelem, figyelem! Aki jelentkezik a huszárakadémiára, ígérjük nem bánja meg, s hamarosan nyalka huszár válhat belőle is! János vitéz is nálunk tanult, s bizony szépen festett a piros nadrágban! Lóvágta és kardélre hányás, huszáros magatartástan, ahol mindenki megtanulhatja a huszárélet csínját-bínját! Gyertek, gyertek kicsik és nagyok, lépjetek be a huszárakadémiára!”

Huszárpróbák:

• Huszárfutam

• Nemzeti zászlótalálda

• Huszármemória

A huszárakadémián 4 nyalka huszár tartja a kiképzéseket, s minden gyerek akadémiai leckekönyvet kap, amelyet a tanárok jegyekkel és aláírásokkal látnak el. Az akadémiát elvégző kis huszárokat ünnepélyes keretek között huszárrá avatjuk.

10.00–17.00 Kézműves-foglalkozások az Activiteam-Art közreműködésével

A foglalkozás keretében az érdeklődők csipeszhuszárokat és illatpárnákat készíthetnek.

11.00 Fabula Bábszínház: Vitéz László és az ördögök

A Fabula Bábszínház paravánjára is elérkezett vándorútján a méltán világhírű magyar népi hős: Vitéz László. A mi történeteinkben is megküzd az ördögökkel, és mint gyermekkorunkban, most is győz! A mutatós bábszínpadon Vitéz László-játékok szórakoztatják a jókedvre vágyókat. Előadják: Felszeghy Tibor és F. Nagy Eszter

15.00 Maszk Bábszínház: A furfangos csudadoktorok

A Furfangos csudadoktorok nagy méretű bábokkal, élő szereplőkkel és sok zenével egy vidám történetben meséli el a kurucok és a labancok kalamajkáit. A darab Jókai Mór Huszti beteglátogatók című rövid novellája alapján készült és külön változat készült az óvodás és külön a kisiskolás korosztály részére, alkalmazkodva az igényeikhez, az iskolásoknak már megjelenítve Rákóczi alakját, felidézve a szabadságharcot is. Vidám történet a kuruc–labanc időkből, amely arról szól, hogyan foglalják el harc és fegyverek nélkül, csellel a magyarok Huszt várát a németektől.

Helyszín: Várkert Bazár – Rendezvényterem, Aula

Budavári Palotanegyed – Csikós Udvar

10.00–18.00 Huszártábor

A XVIII–XIX. századi magyar katonai és lovas hagyományokat, a korabeli ruházatot, felszerelést, fegyverzetet, a tábori életet és katonai életformát a Petzelt József Hagyományőrző Egyesület jóvoltából megelevenedő huszártáborban ismerhetik meg az idelátogatók.

10.30, 13.30, 16.00

Élő történelem – Kopcsik István és a Momentán improvizációs előadása

Az improvizáció eszközeivel és Kopcsik István történész szakértő kommentárjával körbejárjuk az 1848–49-es forradalom és szabadságharc budai várhoz köthető eseményeit és történelmi alakjait. Interaktív történelmi előadás, ahol a magyar történelem legizgalmasabb pillanatait és legjelentősebb alakjait elevenítjük meg és hozzuk testközelbe a közönség ötleteiből táplálkozva.

Az előadás várható időtartama: 40–50 perc

14.30 és 15.30: Ünnepi fúvószenekari koncert – a Zenélő Budapest Huszárzenekarának műsora

Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Egressy Béni, Farkas Ferenc műveiből

Helyszín: a Lovarda épülete előtt található Csikós udvar, megközelítés a Hunyadi udvarról gyalogosan vagy óriáslifttel a Palota útról. Eső esetén a Lovarda épületében!

10.00–18.00 Lovas huszár járőrszolgálat

A magyar huszár hagyományőrzés értékeit felhasználva 2020 óta a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége és 2021-től a Honvéd Huszár Díszalegység lovasai a Budavári Palotanegyed Várkapitányság kezelésében lévő területén is teljesítenek szolgálatot. A huszárjárőrök jelenléte a Budavári Palotanegyedben kedvelt kulturális és turisztikai attrakció, hagyományőrző és kulturális értékmegőrző szerepe elvitathatatlan.

A márciusi ünnepségekre tervezett szolgálatok:

Március 11–12–13–14.: 10.00–18.00 óra között (Nemzeti Lovas Díszegység, Magyar Huszár és Hagyományőrző Szövetség)

Március 15.: 10.00–18.00 óra között (10.00–18.00 Magyar Huszár és Hagyományőrző Szövetség és 14.00–18.00 Nemzeti Lovas Díszegység)

Budai Várséták

Nem engedünk a ’48-ból!” – történelmi séta

Sétánkon bejárjuk az 1848v49-es forradalom és szabadságharc helyszíneit a budai Várban, megnézzük, melyik épületből szabadította ki a forradalmi tömeg Táncsics Mihályt, elmeséljük, hogyan erősítette meg a vár védelmét Heinrich Hentzi, és készítette elő a támadást Görgei Artúr, valamint azt is, hogy pontosan hogyan zajlott az 1849-es májusi ostrom. Olyan legendás eseményeknek is a nyomába eredünk, hogy mi történt a várban őrzött Szent Koronával vagy éppen mióta nem koccint a magyar ember sörrel, és milyen hosszú időre szól a tilalom, illetve annak is, hogy hogyan kaptuk vissza az oroszok által elhurcolt honvéd zászlókat? Sétánkat elsősorban azoknak az általános iskolás (felső tagozatos) és középiskolás diákoknak ajánljuk, akik már foglalkoztak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc témakörével.”

További információk és regisztráció: https://budaivarsetak.hu/.../nem-engedunk-a-48-bol...

Helyszín: a séta a Dísz térről, a De la Motte–Beer-palota elől indul.

Budavári Palotanagyed – Főőrség

„Lészen ágyú” – Gábor Áron és a székely hősiesség

Kiállítás az ikonikus rézágyúval és az 1848–49-es szabadságharc ereklyéivel a Budavári Palotanegyedben.

A kiállítás egész nap ingyenesen megtekinthető.

Tárlatvezetések: 11.00 és 15.00 órakor.

A tárlatvezetések márciusi 15-én ingyenesek és regisztrációhoz kötöttek!





Top hírek







Hírlevél-feliratkozás