A soknyelvűség témája és annak az önkifejezésben betöltött szerepe áll a Magyar Pszichoanalitikus Egyesület által szervezett esemény fókuszában.
Vajon mennyi lehetőségünk adódik a lélektani változásra, és ebben milyen szerepe lehet a nyelvünknek?
„Az évek során, pszichoterapeutaként lehetőségem nyílt arra, hogy ne csak az anyanyelvemen, de idegen nyelveken is folytathassak pszichoterápiát. Mindeközben bennem a következő kérdés fogalmazódott meg: Az idegen nyelv használata vajon segítségünkre lehet-e a pszichés/terápiás változásban?
Tapasztalataim alapján úgy vélem, hogy a páciensek lélektani problémáinak a megértésében és a feldolgozásban egy másik nyelv használata könnyebbséget adhat. A legjelentősebb különbséget talán a nehezen kimondható, szégyenteljes érzések és szavak megközelítésében vettem észre. Amikor valaki idegen nyelven fogalmazza meg az érzéseit, állapotait, akkor az idegen, majd közössé válni tudó nyelv segít az addig elzárt szigetekként megközelíthetetlen élmények újragondolásában és az azzal kapcsolatos érzések megszelídítésében. A valós lélektani változáshoz azonban arra is szükség van, hogy az átélt élmények – bármilyen nyelven is történjen meg –, megfogalmazhatóvá, ezzel együtt belsővé válhassanak.”
Előadó: Hansjürgens Anna Mária klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus pszichoterapeuta
Moderátor: Sinkovics Andrea klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus pszichoterapeuta
Az előadást beszélgetés követi.
Időpont: február 18., 19 óra
Bővebb információk itt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre