Petőfi Sándor nem egyszerűen népköltő vagy forradalmár a magyar kultúrában, hanem maga a remény megtestesítője.
„Legendája a mai napig nem vesztett erejéből: gondoljunk csak a földi maradványai körül forgó évtizedes vitákra vagy a rekordköltségvetéssel induló Petőfi-filmre, amelynek híre szinte felrobbantotta a sajtót. Petőfi Sándor bebizonyította: lehetséges felemelkedni a legalacsonyabb sorból is, lehetséges átalakítani a világot. Magával ragadó mítosza azonban egyben el is halványítja az egykor élt hús-vér embert: forradalmár és mártír mivoltán kívül meglepően keveset tudunk személyiségéről, jellemhibáiról, félelmeiről. Ezért fontos Harsányi Zsolt Petőfi-regénye, aki túllép az irodalomtörténeti közhelyeken, és feltárja a költő kevesek által ismert oldalát.
Ugyanakkor Petőfi lenyűgöző történetének volt egy fontos mellékszereplője is, aki szerelme árnyékában a saját korában nem kapta meg a neki járó elismerést. Szendrey Júlia egyszerre volt a „feleségek felesége”, valamint saját és a nemzet gyászát eláruló bukott és megvetett nő. Egyszerre volt a költő fiát elhanyagoló rossz anya, és második férjétől született három gyermekét példásan nevelő, gondos asszony. Egyszerre volt ünnepelt írónő, és egy, a szerelmére érdemtelen, kéjhajhász férfi meggyötört, testileg-lelkileg kizsákmányolt felesége. Szendrey Júlia csak egyvalami nem lehetett gyötrelmes és keserves kínok közt lelt haláláig soha: önmaga.
Hogy lehetséges, hogy Petőfit évszázadokkal halála után is hősként és ünnepelt költőként emlegetjük, míg Szendrey rendkívüli tehetségről és érzékenységről árulkodó irodalmi munkásságáról hajlamosak vagyunk elfeledkezni? Talán a 21. század irodalmi emancipációja megadhatja számára a megérdemelt elismerést?
A Moobius Könyvklub legújabb beszélgetésében az Alexandra Kiadó új köteteiből – Harsányi Zsolt Petőfijének új kiadásából, valamint a Szendrey Júlia naplórészleteit tartalmazó A nemzet özvegye című életrajzból – kiindulva Milbacher Róbert író, irodalomtörténész, a PTE BTK tanára és Kucserka Zsófia irodalomtörténész, a PTE BTK Klasszikus Irodalomtörténeti Tanszékének oktatója keresik a választ ezekre a kérdésekre. A beszélgetést Navarrai Mészáros Márton újságíró, szerkesztő moderálja.”
Időpont: február 9. 19 óra
További részletek itt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre