Ma ünnepeljük a Magyar Operett Napját

A dátumot 2002-ben a Magyar Operett Napjává nyilvánították, amely 2013 óta magyar hungarikum is.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.10.24.
Kálmán Imre operett Huszka Jenő

Október 24-én született Kálmán Imre, és ugyanezen a napon halt meg másik világhírű zeneszerzőnk, Lehár Ferenc.

Kálmán Imre (1882-1953)

 

Lehár Ferenc (1870-1948)

 

Az operettben, amely magyarul kis operát jelent, a párbeszédek énekszámokkal és táncbetétekkel váltakoznak. A műfaj sajátossága a dallamos, fülbemászó zene, a fordulatos történet, a látványos díszlet és jelmez. Születésekor a nagyváros tömegszórakozását szolgálta, de a könnyed történettel gyakran társadalmi szatíra és gúnyos hang párosult. Első igazi mestere a német születésű francia Jacques Offenbach, a “Champs-Élysées Mozartja” volt, akinek leghíresebb műveit – Orfeusz az alvilágban, Szép Heléna – sokszor állították színpadra itthon is. A műfaj gyorsan meghódította az Osztrák-Magyar Monarchiát, de közben átformálódott: a soknemzetiségű birodalom népeinek zenéjéből és táncaiból – valcer, polka, mazurka, csárdás, verbunkos és cigányzene – merített, a táncbetétekben a francia kánkánt a keringő váltotta fel, Magyarországon a népszínművek hatása is jelentős volt.

Magyar nyelven először 1860. szeptember 22-én játszottak operettet, Offenbach Eljegyzés lámpafénynél című művét. Két évvel később megszületett az első magyar operett is: A szerelmes kántor zenéjét Allaga Géza komponálta, a librettót Bényei István jegyezte. 1864-ben elkészült az első háromfelvonásos magyar operett. Magyarország hamarosan “operett-nagyhatalom” lett, Kálmán Imre, Lehár Ferenc, Huszka Jenő darabjai itthon és külföldön is hatalmas sikert arattak. Az első külföldön is hódító magyar operett 1902-ben Huszka Jenő Bob hercege volt, ezt követte Lehár Ferenc műveinek diadalútja (A víg özvegy, Luxemburg grófja, A mosoly országa). A legismertebb magyar operett vitathatatlanul Kálmán Imre Csárdáskirálynője. Az operett műfaját többször temették, nevezték elavultnak, népszerűsége mégis töretlen.

Érdekességek Kálmán Imréről:

  • Zongoráját 16 évesen vásárolta abból a pénzből, amit latin és ógörög korrepetálással gyűjtött össze.
  • Csodagyerek volt, hiszen már 15 évesen ünnepelt zongoraművészként tekintettek rá. Három évvel később súlyos ínhüvelygyulladás miatt le kellett mondania arról, hogy zongorista legyen belőle.
  • Közel 30 évvel fiatalabb feleségét, Vera Makinskát kétszer is elvette








  • Top hírek





    Hírlevél-feliratkozás