Elenának és édesanyjának szerencséje volt, túlélték, hogy rakéta csapódott az otthonukba, ám a lakásuk hamuvá lett. Egy szál bőrönddel és kutyusukkal indultak útnak. Egy nagyszülőpár napokig aludt egy kocsiban, unokáikat ölelve, egy családanyát pedig egy héten keresztül űzte a rettegés Kijevből egészen Tiszabecsig – így érkeznek Magyarországra az Ukrajnából menekülők. Sokuknak mindene odalett, és nem tudják, hogyan tovább.
Zavarodott, zokogó családanyák; fáradt, ijedt gyerekek és fájós lábukat húzó idősek ballagnak be kezükben egy meleg teával a tiszabecsi iskola udvarára, ami az utóbbi napokban egy hangyabolyként sürgő-forgó menekültközponttá alakult. Ide érkeznek a körbezárt Kijevből és a bombatalálatokat kapott városokból menekülők. Meleg levest osztogató önkéntesek és a beözönlő adományokat pakoló helyiek dolgoznak kart karba öltve a menedéken. Körülöttük elkínzott arccal, de hálásan mosolyogva tolonganak a menekültek - számolt be a Bors a helyszínről.
Múlt csütörtökön hajnalban szólaltak meg először a légvédelmi szirénák Kijevben, az oroszok ekkor indították az első rakétákat Ukrajna felé, és kitört a háború. Már a szirénák hangja is elborzasztotta a fővárosban élőket, sokan igyekeztek védett helyre vonulni, ám a többség ekkor még nem gondolta, hogy akár civil épületek is veszélyben lehetnek.
Az elmúlt szombaton azonban megtörtént az addig elképzelhetetlen: a Lobanszkij sugárúton lévő toronyházat rakétatalálat érte. Az épület a 17–21. emelet között súlyosan megsérült, két szint erősen megrongálódott. Az épület oldalába mintha beleharaptak volna, a fotók, a videók azóta bejárták a világsajtót. Kész csoda, hogy nem halt meg senki – ez talán annak is köszönhető, hogy reggel csapódott be a rakéta, amikor sokan vásárolni, sportolni voltak. Sajnos azonban többen súlyosan megsérültek. A Bors munkatársának sikerült két olyan nővel beszélgetni, akik korábban éppen abban az épületben éltek. Elena és édesanyja a szerencsések közé tartoznak, ugyanis ők megúszták a támadást, bár a házat valószínűleg le kell bontani. Elena nem is tudott könnyek nélkül beszélni a történtekről, a határon átérve is reszketve ölelte a kiskutyáját.
– Borzalmasak az ottani állapotok. Rettegtünk, de maradtunk volna, hisz ott az életünk. De a rakétatámadás után semmi sem maradt a lakásunkból – sírta el magát Elena és édesanyja is. – Semmi más nem maradt, csak hamu. Gyakorlatilag kilőtték alólunk a házat. Ez maradt a mi régi életünkből is.
Nem tudják, mi lesz ezután. Csak akkor jelent meg halvány mosoly az arcukon, amikor a magyarokról beszéltek.
– Minden bizonytalan. De a magyarok csodálatosak, nagyon köszönjük, amit értünk tettek – mondta Elena.
A rakétatámadás miértjére nem derült fény, az oroszok szerint az ukránok tehették, véletlenül, szerintük pedig az orosz egységek voltak.
László és Elena Kárpátaljáról menekültek két kis unokájukkal. Mint mondják, csak azért késlekedtek ennyit, mert be kellett deszkázni hátrahagyott házuk minden apró rését:
– Deszkáztuk az ablakokat, ajtókat, mert félünk a harcoktól és a fosztogatóktól is – mesélte csüggedten László a Borsnak. A család az elmúlt éjjelt a kocsiban fagyoskodva töltötte, itt végre megnyugodtak:
– A kicsik alszanak, teljesen elgyötörtek. A család többi tagja már itt van, mi jöttünk utoljára a gyerekekkel. Amilyen hamar csak lehet, vissza szeretnénk menni. Most semmink sincs – mesélte a férfi könnyes szemmel.
Az óvónőként dolgozó Viktória tacskójával, Mollyval és barátnőjével, Szabinával érkezett:
– Aznap, amikor bejelentették a háborút, iszonyatos pánik volt az oviban. Síró anyák szaladtak a kicsikért, akik szintén bepánikoltak. Míg élek, nem felejtem el ezt a napot – emlékezik vissza a fiatal óvónéni. Családja többi része már megérkezett: – A kutyám nélkül nem jöttem volna, ha őt nem engedik át, én is visszafordulok. A családom többi tagja már itt van, én pedig Budapestre megyek dolgozni – mesélte.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre