A Rákóczi-túrós, ez a több mint 60 éves magyar találmány töretlen népszerűségnek örvend az édesszájúak körében. Nem véletlen, hogy a pitétől a tortán keresztül a pohárdesszertig minden változatban készítik. Most a kalapos verziót ajánljuk olyan esetekre, amikor sok embert szeretnénk praktikusan, kézbe fogható Rákóczi-falattal megkínálni.
4 tojás
25-30 dkg vaj (margarinból 40 dkg)
liszt kb. 30-35 dkg (GM is jó, mivel kézzel nyomkodjuk a tepsibe a tésztát, nincs bajlódás azzal, hogy az törik a nyújtásnál)
1kg túró (lehet LM is)
1 citrom (héja is fogyasztható)
cukor ízlés szerint (eritrittel is helyettesíthető, csak úgy nem lesz olyan szép, nagy a hab)
Házi piros lekvár (feketeszeder, eper, meggy)
1 kávéskanál sütőpor (elhagyható, én már sokszor kifelejtettem, mégis jó volt!)
Csipet só
A szobahőmérsékletű, puha vajat 2 tojássárgájával és annyi liszttel, amennyit ezek „felvesznek”, összemorzsoljuk, sózzuk, a reszelt citromhéj felét hozzátesszük, ha használunk, akkor a sütőport is, és addig gyúrjuk, amíg jól formázható gombócunk lesz. Ezt a kivajazott tepsi aljára egyenletesen szétnyomkodjuk. Mehet a sütőbe, ahol aranysárgára elősütjük a tésztát.
Míg a tészta sül, a túrót villával és/vagy kézzel összedolgozzuk 2 tojássárgájával és minimális cukor, a fél citrom reszelt héja és az egész leve hozzáadásával (ízlés szerint, kóstolás alapján).
Ha az elősütött tészta már majdnem kihűlt, rákenjük a házi lekvárt (én a pirosakat szeretem, látványra is nagyobb a kontraszt a fehér túró alatt, mint sárgabarackkal). A lekvárra kupacolva kerül a túrómassza, amit villával egyenletesen szétterítünk. Az egészet visszatesszük kb. 10 percre szikkadni a langyos sütőbe.
A szikkasztás után a már nem meleg tepsiből kiszaggatjuk tetszés szerinti formával az adagokat. Ezeket egy másik tepsire helyezzük.
A 4 tojásfehérjéből, egyelőre cukor hozzáadása nélkül, elkezdünk habot verni. Amikor már annyira megkeményedik, hogy feje tetejére állítva sem esik ki a keverőtálból, akkor adjuk hozzá fokozatosan a 4-6 evőkanál cukrot, állandó kézi mixeres habverés mellett.
Nyomózsákból vagy kivágott nejlonzacskóval ráformázzuk a kalapokat a Rákóczi-falatkákra, és mehet vissza a sütőbe, amíg a fehér kalapból aranysárga lesz.
A habkalapot már a meleg (de nem forró!) sütőben süssük, kb. 200 fokon, alsó-felső légkeveréssel. Legyünk résen, hirtelen lesz a fehérből barna kalap! Még ha van is időzítőnk, maradjunk a konyhában.
A fejedelmien finom túros süteményt nem a történelmünkből híres Rákóczi családról nevezték el. Rákóczi Jánosnak, a 20. század első felében élt és dolgozott szakácsmesternek és cukrásznak az alkotása volt ez a máig népszerű édesség, mely az 1958-as brüsszeli világkiállításon vált nemzetközileg is ismertté, ahol Rákóczi János volt a magyar stand konyhafőnöke. A világkiállításon felállított magyar pavilon 500 fős étterme 200 napon át telt házzal üzemelt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre