Így készítsd el a szilvás túrótortát gluténmentesen és diabetikusan

A szilva rég lehullott a fáról, már a levelek is követik, de mielőtt elbúcsúzunk idénre ettől a finom gyümölcstől, készítsünk még belőle egy, a friss szilva ízét és zamatát visszaadó, túróbázisú könnyű, de tartalmas süteményt, amit a lisztérzékenyek és cukorbetegek is fogyaszthatnak.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2020.10.30.
Szilvás túrótorta

A diabetikus szilvás túrótortánkat akár laktózmentesen is készíthetjük.

Természetes édesség a szilva erejével (A szerző felvétele)

Hozzávalók 23 centi átmérőjű tortaformához

Rizstészta

15 dkg rizsliszt (barna és fehér vegyesen)

6 dkg vaj

7 dkg cukor (nyírfa vagy kihagyható)

1 csipet só

1 db tojás

Túró, vaj, citrom, tojás, eritrit, vaníliaőrlemény (A szerző felvétele)

Túrókrém

25 dkg vaj (laktózmentes is lehet)

15 dkg cukor (nyírfa vagy eritrit)

1 csipet só

6 db tojás

1 kg tehéntúró (laktózmentes is lehet)

1 evőkanál étkezési kukorica keményítő

1 citromból nyert citromlé

1 citromból nyert citromhéj (emberi fogyasztásra alkalmas)

vaníliaőrlemény (ízlés szerint)

 

Bevonjuk a túrót a szilvaszósszal (A szerző felvétele)

Szilvaszósz

0,5 kg friss szilva

 

Csak ezek kellenek a tortánkhoz! (A szerző felvétele)

Elkészítés

Rizstészta alap

A rizslisztet elkeverjük a cukorral (ez kihagyható a tésztából) és egy csipet sóval, majd a vajjal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a tojást, és összegyúrjuk a tésztát. Fóliába csomagoljuk, és fél órára a hűtőbe tesszük. Amíg pihen, elkészítjük a tölteléket. A hűtőből elővett tésztát a tortaformának megfelelő méretre nyújtjuk, majd a kivajazott, kilisztezett formába belenyomkodjuk, és villával megszurkáljuk.

Tésztaalap rizslisztből (A szerző felvétele)

Túrókrém

A vajat felolvasztjuk, és hozzákeverjük a cukorhoz, beleteszünk egy csipet sót, majd robotgéppel egyenként eldolgozzuk benne a tojásokat. Ebbe belereszeljük a citrom héját, belefacsarjuk a levét is, majd hozzáadjuk a keményítőt és eldolgozzuk. Mehet bele apránként a túró, folyamatos keveréssel. A tésztára ráöntjük a túrómasszát, majd 180 fokra előmelegített sütőben 40-50 perc alatt megsütjük.

Ki próbálja ki? (Fotó: Archív)

Szilvaszósz

A szilvát megmossuk, kimagozzuk, és kevés vízzel feltesszük főni, ha forr lezárjuk. A levét leszürjük, és megisszuk. A gyümölcsöt botmixerrel szósszá keverjük, és cukor hozzáadása nélkül egyenletesen rákenjük a túrótorta tetejére.

Tálaló

Szilvás túrótorta szelet avar-dekorral (A szerző felvétele)

Ezt a könnyű és még a friss gyümölcs zamatával kényeztető süteményt az évszaknak megfelelően őszi falevelekkel dekorálva, virágos tányéron kínáljuk.

 

Tuti tipp

A rizsliszt kicsit másképpen viselkedik, mint a búzaliszt, ezért érdemes a tésztát barna és fehér rizslisztből vegyesen készíteni, illetve kevés langyos vizet hozzáadva segíteni, hogy összeálljon.

+1 Tipp

A töltelékes tortaféléknél elő szoktuk sütni a tésztaalapot, hogy ne ázzon el a tölteléktől. Ennél a sütinél azonban nem kell ezzel foglalkoznunk, tökéletes lesz együtt sütve a tészta a töltelékkel, ezzel időt és energiát is megspórolunk.

Szilva

Fotó: Shutterstock

A zamatos, húsos, lédús szilva kalóriaszegény, nem tartalmaz telített zsírokat, ugyanakkor vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A benne lévő rosst, a szorbit és a szatén elősegíti az anyagcserét az emésztőrendszerben. Természetes C-vitaminforrás, amely segíti a szervezetet a gyulladások és a szabadgyökök elleni védekezésben. A szilva értékes forrása az A-vitaminnak és a béta-karotinnak. Az A-vitaminnak jótékony hatása van a látásra, a bőrre és a nyálkahártyák egészséges megőrzésére. A gyümölcs jelentős mennyiségben tartalmaz magnéziumot, káliumot, vasat és fluoridot. A vasnak vörösvérsejtképző hatása van. A kálium a sejtek és a testnedvek fontos összetevője, ami szabályozza a szívverést és a vérnyomást. A benne lévő K-vitamin fontos a véralvadáshoz és a csontok fejlődéséhez is. Télire aszalhatjuk, fagyasztva tárolhatjuk vagy szilvalekvárt készíthetünk belőle, cukor hozzáadása nélkül.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás