Új szuper gyógyszer állíthatja meg az öregedést és az emberi sejtek önpusztítását

A kutatók izgatottan várják a vizsgálatok eredményeit.



Megosztás
Szerző: CJA
Létrehozva: 2025.07.24.
Módosítva: 2025.07.24.
tanulmány gyógyszer nekrózis öregedés kutatás

A kutatók úgy vélik, hogy létrehoztak egy gyógyszert, amely megállíthatja az emberek öregedését, és visszafordíthatja a sejthalál hatásait.

Új gyógyszer állíthatja meg az öregedést és az emberi sejtek önpusztítását
Új gyógyszer állíthatja meg az öregedést Fotó: Pexels/Karolina Grabowska/Képünk illusztráció

A sejthalál egy természetes folyamat, amely több formában is jelentkezik. Ezek egyike a nekrózis, amely idő előtti sejtpusztulást okoz. A nekrózis során a sejtek megduzzadnak, majd tartalmukat a környezetükbe juttatják, ami krónikus gyulladást és daganatok kialakulását idézheti elő. Ez a folyamat számos betegséggel hozható összefüggésbe, mint például az Alzheimer- és Parkinson-kór, de különféle rákos megbetegedésekre és vesebetegségekre is hatással lehet.

A világ vezető, rákkal foglalkozó folyóirata, az Oncogene májusi számában számolt be arról, hogy egy új kutatás segítheti a tudósokat abban, hogy jobban megértsék a nekrózis működését, és megtalálják a leküzdésének lehetséges módjait.

Dr. Carina Kern, a University College London korábbi genetikusa vezette a tanulmányt. Úgy véli, hogy az antinekrózis névre keresztelt új gyógyszercsoport lehet az első, amelyet az öregedés hatásainak visszafordítására használnak majd. Dr. Kern személyes tapasztalata is hozzájárult a kutatáshoz: gyermekkorában végignézte nagymamája állapotának gyors romlását. 

Évekkel később emiatt dolgozta ki a „Blueprint Theory” nevű elméletét, amely az öregedés eredetét vizsgálja, és azt, hogy hol kell beavatkozni annak érdekében, hogy megelőzhetők legyenek a betegségek. A tanulmány egyik fő tényezője a nekrózis, amelynek fő okát Kern a kalcium elvesztéseként határozza meg.

A sejten belüli kalciumszint jellemzően 10 000–100 000-szer alacsonyabb, mint a sejten kívüli térben. A kalcium kulcsfontosságú molekula, ami számos sejten belüli folyamatot szabályoz. Stressz hatására ez a szabályozás megszűnik, és több, káros folyamat is elindulhat a sejten belül

– magyarázta Kern.

Bár a nekrózist már több évszázada ismerik, a megelőzése továbbra is kihívást jelent. Dr. Kern és egy vesespecialistákból álló kutatócsoport azonban közel járhat egy áttöréshez, amely kezdetben a vesebetegségekre, hosszabb távon pedig az öregedésgátlásra is összpontosít majd.

Kern és munkatársa, dr. Siew ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy továbbra is szkeptikusok a gyógyszer hatékonyságát illetően, mivel a nekrózis elleni gyógyszer klinikai vizsgálatai csak 2025 későbbi szakaszában kezdődnek – írja az Express

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.