
Együtt megállíthatatlanok: ezek a csillagjegyek a legjobbat hozzák ki egymásból!
Nemcsak jól kijönnek, de jobbá is teszik egymás életét!
A nyári időszak tökéletesen alkalmas a kertészkedésre, a palánták azonban sok figyelmet igényelnek! Megmutatjuk a praktikákat!
1. Élesszük fel a palántát!
A nyári időszak tökéletesen alkalmas a kertészkedésre, a friss palánták elültetésére és gondozására. Mindez nagy odafigyelést igényel, és olykor bizony megmentésre szolgál egy-egy csemete. A következő trükköket vethetjük be.
2. Számtalan kiváltó ok
Az időjárás viszontagságai, a hirtelen változó körülmények, a nagy forróság, de a fényhiány, a rossz talaj, a túlöntözés és a különféle betegségek is befolyásolhatják a zöldség- vagy virágpalánták állapotát, amiket néha a pusztulás széléről kell visszarántani. Szerencsére az egészséges növekedést néhány praktikával vissza lehet állítani, vagy éppen megtámogatni.
3. Minden csak ezen múlik
A legfontosabb tényező a megfelelő és tápanyagdús talaj, hiszen ez adja a palánta egészségének alapját: itt fejlődnek a gyökerek, innen veszi fel a vizet és az összes szükséges ásványi anyagot. Ha a talaj szegényes, kimerült, túl tömör, rosszul szellőzik, vagy épp kiszáradt és víztaszítóvá vált, akkor a növény nem tud jól fejlődni. Ilyenkor a megmentés első lépése a talaj minőségének helyreállítása.
4. Óvatosan tápláljuk
Nagy hibát követhetünk el azzal is, ha túltrágyázzuk az adott növényt, ami szintén felboríthatja a normál fejlődési egyensúlyt. Mivel a friss palánták gyökérzete még érzékeny, az apró növénykezdemények nem képesek megbirkózni egy nagyobb mértékű tápanyag-koncentrációval. Használjunk inkább enyhe vagy hígított tápanyagot heti egy alkalommal, sőt, akár komposztlevet.
5. Az apályos állapotok
A kiszáradt föld hamar gondot okozhat egy palántánál, hiszen a még gyenge, fejletlen gyökérzet nem tud ilyen környezetből vizet felvenni. Ilyenkor a föld elválik a cserép falától, és az öntözővíz egyszerűen lefolyik a növény mellett anélkül, hogy felszívódna. Ezt orvosolhatjuk talajlazítással, mulcsozással vagy a cserép beáztatásával, ha pedig teljesen kiszáradt a föld, érdemes átültetéssel élni.
6. Ne essünk túlzásokba
Fényhiány is előidézheti a palánta hanyatlását. Ha ez történt, tegyük olyan helyre a cseperedő növényeinket, ahol napi 12-16 órán át éri őket természetes, de nem közvetlen napfény. Előfordulhat ennek az ellenkezője is, vagyis hogy napszúrást kap a palánta, akár megégnek a levelei. Ebben az esetben árnyékra kell tenni, vagy árnyékolni, a locsolást pedig semmiképpen sem szabad a legmelegebb órákban és a tűző napon megejteni.
7. Kiegészítő megoldás
Elképzelhető, hogy a természetes fény nem bizonyul elegendőnek, ekkor folyamodhatunk LED növénylámpás megoldáshoz. Az ilyen világítást a növények fölé érdemes állítani, méghozzá nagyjából 10-15 centiméteres távolságban. Az eszköz használata során tanácsos figyelni a rendszeres forgatásra: a tálcákat mozgassuk úgy, hogy minden irányból egyenletes fényforrást kapjanak.
8. Felejtsük el végleg a régit
Ha arra kerül sor, hogy át kell ültetni a palántákat, sose vegyünk igénybe használt vagy megmaradt földet, mivel az már jó eséllyel elveszítette értékes tápanyagtartalmát, ráadásul kórokozókat is jócskán tartalmazhat, amik megbetegíthetik a növényeket. Ennek elkerülése érdekében minden esetben friss és még bontatlan, vetésre alkalmas földbe helyezzük át a kedvenceinket.
9. Tartsuk meg a távolságot
Elengedhetetlen az is, hogy optimális távolságban legyenek egymástól az apró palánták. Ha ilyen típusú probléma okozta a növények fejlődésének megállását, az újraültetés segíthet. Ennél figyeljünk oda a megfelelő elhelyezkedésre. A paradicsomok kb. 35-40 centiméter távolságra legyenek egymástól, a sorok között pedig legyen akár 50-60 centi. A paprika esetében ez a szám ideálisan 15-30, illetve 80-100.
10. Eláztatott állapotban
A túl sok nedvesség is probléma forrása lehet a gyökerekre nézve. Éppen ezért kell ügyelni arra, hogy olyan edényben éljenek a palánták, melyek képesek a vízelvezetésre, illetve olyan földet kapjanak, melyekben jól szellőzhetnek. Ha azt látjuk, hogy ez lehet a növény haldoklásának oka, ültessük át, a locsolást pedig végezzük alulról, illetve szórófejes flakonnal.
11. Nyakigláb megjelenés
A megnyúlás vagy nyurgulás is gyakori jelenség, ilyenkor a szár hosszú és vékony lesz, míg a levelek kicsik maradnak. Ezt a túlzott meleg és a kevés fény együttese okozhatja. Biztosítsuk számukra az optimális fénymennyiséget, és ha lehet, csökkentsük a hőmérsékletüket, például árnyékos hellyel. Sokat tehetünk azzal is, ha nem zsúfoljuk túl kis helyre a palántákat, mert azzal versengést idézhetünk elő az értékes ásványi anyagokért.
12. Egy helyben toporogva
A lelassult vagy teljesen megállt növekedés is árulkodó lehet, amit sok tényező is előidézhet: tápanyaghiány, valamilyen gyökérprobléma, kevés fény, szélsőséges hőmérséklet, túl kicsi edény vagy valamilyen stressz, például átültetési sokk. Ha azt látjuk, hogy stagnál a növény, legyünk vele kíméletesek, és igyekezzünk megszüntetni a kiváltó problémákat.
13. Fókuszban a megelőzés
Külön kategória a palántadőlés, más néven elsatnyulás, amit jellemzően gombás fertőzés idéz elő. Mivel ez a folyamat már nem visszafordítható, vagyis a kis növények menthetetlenné válnak, érdemes a megelőzésre koncentrálni: használjunk mindig tiszta kerti eszközöket, minőségi földet, és figyeljünk a növény megfelelő szellőzésére is.
14. A víz az oka az egésznek
Figyelemfelhívó jel lehet, ha kókadozni látjuk a palánták szárait, ennek oka általában az, hogy túlöntöztük, aminek következtében megfulladnak a gyökerek, mivel nem kapnak levegőt. Ha ezt látjuk, válasszunk lazább palántaföldet, ha szükséges kisebb cserepet, amiben megfelelő mennyiségű nedvességet képes felvenni a növény, ezáltal nem fog a vízben állni.
15. KÖNYVAJÁNLÓ
Újabb élet reményében
Serin jobb, fényűzőbb életről álmodik. El se tudja hinni, milyen szerencsés, amikor kap egy szelvényt, amivel beléphet az esőpiacra. A piacon lecserélheti az életét egy újra. Egy jobbra. Viszont van egy csapda. Ha nem találja meg álmai életét, örökre a piac fogságában ragad.
You Yeong-Gwang: Az esőpiac
5490 Ft, 21. Század Kiadó
Nemcsak jól kijönnek, de jobbá is teszik egymás életét!
Te ne kövesd el ezeket a hibákat!
Ezek az ínycsiklandó nyári ételek feldobják az étkezéseket.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.