
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ezt a két népszerű italt tilos a repülőn fogyasztani
Fontos felhívást intézett az utasokhoz a stewardess.
Tavasszal fontos a kerti tó tisztítása és karbantartása, hogy halaink és növényeink is egészségesen fejlődhessenek. Tudd meg, mit érdemes tenni lépésről lépésre!
Ahogy a természet ébredezik, az időjárás melegedni kezd, ideje felélesztenünk kerti tavunkat is. Ahhoz azonban, hogy ne bosszúságot, hanem még sok örömet okozzon, fontos néhány alapvető dologra odafigyelnünk – írja a Fanny magazin.
Első körben távolítsuk a tó felszínéről a lehullott faleveleket, ágakat, virágszirmokat és egyéb szennyeződéseket. Ezzel nemcsak esztétikai javulást érhetünk el, hanem megelőzhetjük az algásodást is, mivel a felszínen lebegő anyagok gyorsan rothadásnak indulhatnak, ami a baktériumok szaporodásához vezethet. Rendszeresen vizsgáljuk át a tó felszínét, és az eltávolított anyagokat komposztáljuk vagy semmisítsük meg.
A kisebb, 20 m³ alatti tavak esetében a teljes vízcsere is könnyedén megoldható. Egy ilyen méretű tó vizét egy átlagos teljesítményű szivattyú 2-3 óra alatt le tudja engedni. A folyamat előtt emeljük ki a halakat egy nagyobb tárolóedénybe, amelyet a tó leengedett vizével töltsünk fel.
Az ideiglenes tárolóedény mérete, valamint a benne lévő víz mennyisége a halak számától is függ. Például az akár 30-35 cm hosszúságú aranyhalak számára egy 100 literes edényt használjunk, amelyben 15-20 példány is kényelmesen elfér anélkül, hogy a környezetváltozás megterhelné őket. Tegyük őket árnyékos helyre, és figyeljünk az időre. Néhány óránál tovább ne tartsuk őket a vödrökben.
Ha az udvarunkra engedjük ki a tó vizét, akkor ügyeljünk arra, hogy időnként érdemes áthelyezni egy-egy másik pontra, hogy ne egyetlen területet árasszunk el teljesen, hanem magába tudja szívni a föld a folyadékot.
Miután alaposan kiszivattyúztuk a vizet, vegyük ki a vízi növényeket is, és csak utána kezdjük el eltávolítani a tó alján összegyűlt faleveleket, moszatot és iszapot, valamint a felesleges kavicsokat. Ha kell, mossuk át a nagyobb köveket és sziklákat is, de fontos, hogy ne essünk túlzásba, bizonyos mennyiségű algára szüksége van a kerti tónak.
A munkafolyamat közben érdemes megtisztítanunk a szűrőket is, mielőtt visszatennénk őket a tóba. A takarítás során ne használjunk vegyszert, mert az a teljes élővilág kipusztulásához vezethet. A legjobb megoldás, ha a kerti slag segítségével öblítjük át. Ezután rendszeresen ellenőrizzük, hogy megfelelően működnek-e.
Miután befejeztük a teljes karbantartást, elkezdhetjük feltölteni a tavat friss vízzel. Helyezzük vissza a víztisztító berendezéseket, majd tehetjük vissza a halakat és a növényeket is. A kopoltyúsok esetében fontos, hogy a vödörben lévő víz és a tó vízhőmérséklete között ne legyen nagy különbség. Ha szükséges, fokozatosan egyenlítsük ki a tartály vizét, hogy nagyjából ugyanolyan legyen a hőfok.
Metsszük vissza a régi mocsári növényeket! Viseljünk erős szövésű munkaruhát, hogy ne sértsük meg magunkat. Szárukat közvetlenül a vízfelszín alatt metsszük. Számos növény, például a nádfajok gyorsan terjednek és nagyon magasra nőnek, ennek következtében a gyökerekkel mindent beborítanak és így könnyen feliszapolják a tavat.
A kerti tó a jó időben nemcsak díszként szolgál, de a terület mikroklímáját is kedvezően befolyásolja. A növények különböző égtájoláson és vízmélységekben érzik jól magukat, így erre mindenképp figyeljünk oda, amikor virágokat telepítünk a tóba. A növényeken ilyenkor nem érdemes spórolni, mert ezek felelősek a tó ökoszisztémájáért.
A mély vízi növények bár nem látszanak, fontosak a tó ökoszisztémájában. Oxigént termelnek a halak számára, növelik komfortérzetüket, és segítenek a víz szervesanyag-egyensúlyának fenntartásában, így csökkenthetik az algásodást is.
Ahogy a víz hőmérséklete emelkedik, elkezdhetjük etetni a halakat. Ennek gyakoriságát igazítsuk a hőmérséklethez, és tartsuk szem előtt a halfajok szezonális táplálkozási igényeit. Kora tavasszal könnyen emészthető táplálékot, például búzacsíra alapú ételeket kínáljunk.
Tavasszal a halak anyagcseréje felgyorsul, ezért fontos ellenőrizni a víz ammónia- és nitrát szintjét. Ha túl magas, mérgező hatással lehet a vízi élőlényekre. Emellett távolítsuk el az elhalt növényeket, hogy fenntartsuk a jó vízminőséget és az esztétikai megjelenést.
Sajnos a legjobb tartási körülmények között is sor kerülhet a halak megbetegedésére. Ilyenkor az a legfontosabb, hogy időben felismerjük a betegséget, helyesen azonosítsuk és kezeljük.
Titkos üzenet a múltból
Nóri, a fiatal gitárművész különös ajándékot kap a tizennyolcadik születésnapjára az édesanyjától: egy régi floppylemezt, amit meg sem tud nyitni. A lány mindent elkövet, hogy megtudja, mit rejt a lemez, mert ez az egyetlen lehetősége arra, hogy rátaláljon az apjára, akivel soha életében nem találkozott.
Mörk Leonóra: A herceg és a lányka
4499 Ft, Jaffa Kiadó
Fontos felhívást intézett az utasokhoz a stewardess.
A stresszorexia egy nem hivatalosan diagnosztizált zavar, ám egyre gyakrabban használt kifejezés.
Mutatjuk, mit tartogatnak vasárnapra a csillagok!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre