Cigaretta, alkohol és lustaság: a hármas, ami idő előtt temethet

Napjainkban rengeteg ember küzd rossz szokásokkal, ezek közé sorolható a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, és még a nem elegendő testmozgás is. Egy kutatás most felfedte, hogy pontosan milyen formában is mikor kezdik el lerombolni testünket ezek a dolgok visszafordíthatatlanul.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.04.27. 10:30
Módosítva: 2025.04.27. 12:14
cigaretta mozgásszegény életmód alkohol

A túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és a mozgásszegény életmód már fiatal felnőttkortól komolyan veszélyeztetheti az egészséget, erre figyelmeztet egy friss finn kutatás is. A Laurea Alkalmazott Tudományok Egyetemének kutatócsoportja 326, 1959-ben született ember testi és lelki egészségét követte nyomon évtizedeken át. Az adatokat 27, 36, 42, 50 és 61 éves korukban gyűjtötték össze, a résztvevők közül a vizsgálat végére 120-an elhunytak.

Bár nehéz leszokni ezekről a dolgokról, érdemes kicsit kitekinteni a jövőbe, hogy tudjuk milyen hatással vannak ránk.
Bár nehéz leszokni ezekről a dolgokról, érdemes kicsit kitekinteni a jövőbe, hogy tudjuk, milyen hatással vannak ránk Képünk illusztráció/Fotó: Unsplash

A kutatás vezetője, dr. Tiia Kekäläinen szerint az eredmények világossá tették, hogy fontos, hogy minél korábban foglalkozzunk a kockázatos életmódbeli szokásokkal, mint a dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás és a fizikai inaktivitás, hogy elkerüljük a hosszú távú káros hatásokat.

A tanulmány szerint a rossz szokások már 36 éves korra testi-lelki problémákhoz vezethetnek. A dohányzás különösen negatívan hat a mentális egészségre, a mozgáshiány a fizikai állapot romlásával jár, míg az alkoholfogyasztás mindkettőt rontja. Dr. Kekäläinen hangsúlyozta, hogy soha nem késő változtatni, az egészségesebb szokásokra való áttérés a középkorúak számára is pozitív hatással lehet az idősebb korukra nézve.

A kutató arra is felhívta a figyelmet, hogy a nem fertőző betegségek, például a szívbetegség és a rák, felelősek a világ haláleseteinek közel háromnegyedéért.

Az egészséges életmód csökkentheti ezen betegségek kialakulásának esélyét és a korai halálozás kockázatát is.

A tanulság világos; bár sokan tudják, hogy káros, amit csinálnak, kevesen változtatnak. A kutatás azonban nyomatékosítja: a döntések, amiket fiatalon hozunk, akár már harmincas éveinkben visszaüthetnek, és az életünkbe kerülhetnek – írta a Unilad.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás